Баскетболистите на Берое прегазиха Ямбол

Берое се върна на победния път в Националната баскетболна лига. Пред собствена публика „зелено-белите“ победиха убедително гостуващия Ямбол със 110:76. Успехът бе изкован главно в края на третата и началото на последната част и бе ознаменуван със силното включване на новия гард на тима Зак Монахан. Следващият мач на беройци е гостуване на Спартак Плевен в навечерието на Коледа на 23 декември от 18 часа.

Берое започна в състав Деян Карамфилов, Остин Прайс, Ивайло Тонев, Александър Янев и Трей Моузес. Всички останали играчи на пейката също взеха участие, като новото попълнение Зак Монахан записа своя дебют със „зелено-белия“ екип.

Гостите от Ямбол започнаха по-добре срещата, като в първите минути имаха минимална преднина. Около четвъртата минута на срещата беройци поведоха в резултата, но също не успяваха да се откъснат с повече точки напред. При 4 точки аванс буквално в последната секунда на частта Иван Лилов си спечели два наказателни удара, които реализира за 23:17.

Новият гард на Берое Зак Монахан даде хубаво начало на втората четвърт, отбелязвайки тройка, след което и Антъни Уокър в типичния си стил заби след але-уп за двуцифрена преднина в полза на старозагорския тим. След още няколко минути тройка на Сашо Янев доведе рекордната разлика в мача до този момент – 38:25. Вместо да си решат мача още тогава, беройци допуснаха Ямбол бавно, но методично да намали изоставането си до 3 точки в самия край на полувремето. Страхотна тройка със сирената на Иво Тонев обаче фиксира 48:42 на почивката.

След паузата резултатът вървеше кош за кош, което не позволяваше на Берое да се откъсне стабилно напред. След 26 минути игра нашите водеха едва с 3 пункта. В този момент Остин Прайс избухна с две поредни тройки, а Зак Монахан дирижираше умело играта на новите си съотборници. В края на частта с точни попадения се отличиха Лилов и Ваклинов, което донесе на Берое спокойния аванс от 16 точки 10 минути преди края – 73:57.

В заключителните минути Берое осъществи истинска доминация в подкошието и играчите в зелено и бяло отбелязваха кош след кош за 2 точки. Станислав Ваклинов и Ивайло Тонев донесоха за първи път 20-точкова преднина за Берое 7 минути преди края, което окончателното сложи точка на спора в двубоя. Наказателната акция на домакините обае не спря, като след отбелязалите точки записаха имената си всички 10 баскетболисти в групата за срещата. Последният съдийски сигнал дойде при категоричното 110:76.

Най-много точки за успеха на старозагорци отбеляза Ивайло Тонев – 24. След него капитанът на отбора Александър Янев се отчете с 19, а Остин Прайс приключи срещата с 18 пункта. Деян Карамфилов пък направи 10 точки и цели 10 асистенции. Цели 73% успеваемост при стрелбата от зоната на двете точки показаха старозагорци в днешния двубой.