И България се включва. Защо Балканите бойкотират супермаркетите

Хората за по ден или повече спряха да пазаруват в големите супермаркети. Бойкотът започна в Хърватия в края на януари и бързо предизвика верижна реакция от протести в много страни на Балканите.

Те недоволстват срещу високите цени на хранителните стоки, а протестите са подкрепени от политически партии и представители на правителствата, които предприемат мерки за замразяване на цените на някои продукти.

Бойкот на супермаркетите е организиран и в България на 13 февруари.

Къде и защо започна бойкотът

На 24 януари потребителската асоциация ECIP в Хърватия организира първия бойкот срещу високите цени на хранителните стоки. Последваха още два. Хората бяха призовани на този ден да не купуват нищо.

Инициативата беше подкрепена от асоциации за защита на потребителите, профсъюзи, политически партии и отминистъра на икономиката Анте Шушняр.

Това доведе до разширяване на списъка на храните с таван на цените от 30 на 50 продукта.

Въпреки това потребителската платформа „Ало, инспекторе“ призова гражданите и за едноседмичен бойкот на най-голямата местна верига супермаркети „Конзум“ от събота.

Кои държави протестират

В Северна Македония в петък се провежда за втори път бойкот на супермаркетите, след като този от миналата седмица доведе до понижаване на продажбите с близо 50%.

Премиерът Християн Мицкоски каза, че разбира бунта на гражданите и подкрепя бойкота, но очаква производителите, дистрибуторите и търговците на дребно да се разберат.

До края на седмицата ще приключат шестмесечните проверки на Пазарната инспекция, които обхващат дистрибутори, доставчици, производители и търговци, след което инспекторатът ще оповести данните.

Съюзът на търговските камари (СТК) каза, че супермаркетите работят със среден марж на печалба от 0,83%, докато производителите и дистрибуторите постигат средно 4,32 %. Някои доставчици имат маржове на печалба над 13%.

Неправителствената организация „Алтернатива“ в Черна гора организира втори бойкот на магазините в страната в петък и събота. „Това няма нищо общо с политиката – високите цени засягат еднакво всички граждани“, се казва в прессъобщение на организацията.

„Ако имате нужда от основни продукти, купувайте ги в малките, местни магазини. Да подкрепим тези, които са с нас, а не тези, които ни обират! Това е гласът на народа“.

Неформална група граждани организира в петък нов двудневен бойкот на магазините в Босна и Херцеговина.

Призивът в социалните мрежи е в отговор на постоянното покачване на цените на основни хранителни продукти, въпреки обещаните от правителството мерки за ограничаването им.

Правителството на Федерация Босна и Херцеговина каза, че ще вземе решение за „замразяване на цените“ на общо 50 продукта, докато правителството на Република Сръбска обяви засилени проверки и санкции за търговците на дребно за неоправдано повишаване на цените.

И България, и Румъния се включват

В България фейбук групата „Бойкот на супермаркетите“ призовава хората да не пазаруват на 13 февруари.

Съвместната инициатива на движение „Системата ни убива“, федерацията на потребителите и обединените пенсионерски съюзи настояват властите да въведат ценови тавани за 70 основни хранителни продукта.

В четвъртък гражданската платформа „Изправи се БГ“ и депутати от БСП внесоха в Народното събрание законопроект за таван на търговските надценки върху основни хранителни продукти.

Според законопроекта търговските надценки върху основни хранителни продукти трябва да бъдат ограничени до 10%. Законът ще се прилага само за големите търговски вериги, чийто годишен оборот надхвърля 10 млн. лв.

По данни на Националния статистически институт инфлацията в България за последните пет години е 34%, но цените на основните храни са се увеличили средно с 120%.

В Румъния крайнодесният проруски политик Калин Джорджеску призова за бойкот на супермаркетите на 10 февруари. Досега политиците, включително премиерът Марсел Чолаку, насърчаваха потребителите да предпочитат румънски продукти, без да ги карат да избягват супермаркетите.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036