Устройството на ДНК
Цялата информация на нашия организъм, се съхранява в нашите ДНК молекули. Дезоксирибонуклеиновата киселина е построена от четири „строителни елемента“ – нуклеотидните бази аденин, гуанин, тимин и цитозин.
ДНК често се сравнявана с програма или рецепта, тъй като съдържа инструкциите, необходими за конструиране на останалите клетъчни компоненти.
[ad id=“225664″]
Еднакви ли сме?
Абсолютно всеки човек на земята споделя 99% от ДНК с всеки друг човек. Обаче има 1%, който е различен и уникален за всеки един индивид на земята. Толкова уникален, колкото пръстовия отпечатък. През 1994 г. Алек Джефрис е отличен с рицарско звание заради важното си откритие. Той успява да разработи техника за профилиране ДНК, чрез която може да се види уникалният 1% на всеки човек. По-късно, полицията използва неговата техника за откриване на истинските престъпници и доказване на роднински връзки.
Дължината
Известен факт е, че ако свържете всички ДНК молекули от тялото си в една непрекъсната нишка, тя ще стигне от Земята до Слънцето и обратно 600 пъти. Този факт вероятно е верен, тъй като дължината на една нишка може да достигне до 5 сантиметра за веригите в една човешка хромозома. Следователно клетките трябва да „пакетират“ ДНК, за да могат да я побират. Сега си представете колко дълга може да бъде една непрекъсната нишка от ДНК.
[ad id=“225664″]
Родителите и децата
Родителите и децата споделят 99,5% ДНК. Това успява да открие още Алек Джефрис, като наложени една върху друга, неговите рентгенови плаки показват точно каква част от ДНК родителят споделя с детето си. Съществува обаче и една генетична аномалия наречена Генетичен химеризъм, който се характеризира с допълнителен набор от ДНК, което може да докара до проблеми с доказването на реалната роднинска връзка.
Източник:vesti.bg
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…