Categories: България

Авторът на „Да пробудиш драконче“: Не съм казвал, че книгата е детска

„Никъде, никога и пред никого не съм се представял като детски писател, нито съм казал, че „Да пробудиш драконче“ е детска книга. Това, че някой е решил, че може да я представи пред деца – да, учудих се. Казах добре, от 8-ми клас нататък би могло“.

Това написа във фейсбук профила си Николай Телаллов, авторът на книгата „Да пробудиш драконче“. Тя предизвика скандал, след като родители на деца в 4 и 5 клас сигнализираха, че произведението, съдържащо нецензурни изрази, е било четено в училище.  Инициативата, в рамките на която е било представяно то, се нарича „Разказвачът на приказки“. По-късно нейните организатори признаха, че не са чели творбата и тя наистина не бива да се предлага на деца.

„Това не е даже и юношеска книга. Героят ми в нея е 27-годишен. Аз тогава бях на 29. И съответно писах за своята възрастова група – плюс-минус. Вече след издаването се оказа, че романът се харесва и на доста по-млади от мен. Не го очаквах. Но беше приятно“, пояснява той.

Телаллов заяви, че е изненадан от разразилата се полемика около книгата, която е написана още през 1996 г. и до момента не е имало упреци, че тя съдържа цинични изрази.

„До момента отзивите от „Да пробудиш драконче“ са били, че е много наивна, че е нереалистично романтична, че съм си правел гаргара с историята и митологията, че не може да има такива взаимоотношения между хора, че е написана на разговорен език. Сега за първи път ме обвиниха, че книгата е цинична, че и порнографска, от което аз съм страшно изненадан. Споменати са две думи, които постоянно се използват във филмите, които нямат възрастово ограничение“, посочи Телаллов пред „Фокус“. В действителност подобни критики се появиха, след като се оказа, че книгата се чете пред 10-годишни деца, а в нея има изрази като „Не сме се чукали“ и „Пъхнах ти го“.

От 2022 г. книгата е представяна в училища в Плевен, в Кърджалийско в рамките на инициативата „Разказвачът на приказки“, обясни Теллалов.
 

https://www.dnes.bg/

Arhiv