Аз се чудя защо от няколко дни все ми се спи, а то било защото съм чакал вторник и поредния Световен ден на…

Датата 14 март човечеството си е набелязало за Световен ден на съня. Той се чества от 2002 г. по инициатива на Световната асоциация за профилактика на съня, на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация – все едни „оздравителни“ институции, което ме навежда на мисълта под чия егида би се отбелязвал например Световният ден на безсънието? – сигурно на някакви хазартни форми, заради заиграването с нашето здраве, което пак ни води в изходна позиция 🙂

[ad id=“225664″]

Вероятно купонджиите ще изберат втория „световен ден“, защото за тях всеки проспан час е загуба на ценно време за забавление. Поспаливите ще гласуват с две ръце за първия, защото все си е друго да гушнеш възглавницата и да се отдадеш на безметежни сънища…

Иначе акцентите в отбелязването на Световния ден на съня имат за цел да информират обществеността, че проблемите със съня са глобална епидемия, която създава множество здравословни проблеми.

Множество медицински изследвания доказват, че липсата на добър сън е причина за високо кръвно налягане, затлъстяване, диабет, белодробни болести и други, припомня Дарик.

[ad id=“236999″]

Нарушеният сън води до влошена концентрация и се отразява негативно при дейности, изискващи прецизност и добра кондиция. Голяма част от катастрофите се причиняват при заспиване на водача зад волана, вследствие на непълноценен нощен сън.

Експертите напомнят, че нарушеният сън не е заболяване, а симптом, затова не бива да се прибягва до самолечение, а да се потърси лекарска консултация. След като бъде установена причината за безсънието, може да се предприеме адекватно лечение.

Красимира Янкова