Липсата на ясна дата за трансформацията на ТЕЦ „Марица Изток 2“ и забавянето на внасянето на Националния план за възстановяване и устойчивост в Брюксел означават пропуснати ползи и нарушаване на конкурентоспособността за бизнеса. АИКБ се надява планът да бъде внесен до края на септември, като в него бъдат предвидени повече средства за безвъзмездна помощ за компаниите. Това заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
„Апелираме планът да бъде внесен – той не е идеален, но повечето от нашите забележки бяха отстранени, с изключение на програмата за трансформация към енергийно неутрална икономика. По тази причина настоявахме средствата за бизнеса, които в първия вариант на плана бяха 282 млн. лв., да бъдат увеличени“, обясни Ангелова.
Размерът на помощите за бизнеса вече е 1,35 млрд. лв., но само 591 млн. лв. от тези пари са безвъзмездна помощ, а останалото са финансови инструменти, каза Ангелова и добави, че българският бизнес се нуждае от инвестиционна подкрепа – 34% от фирмите са обявили, че имат нужда от разширяване на своя капацитет, но само 18% могат да инвестират в момента.
„Финансовите инструменти не са търсени, а пазарът е наводнен с тях – имахме 2,5 млрд. лв. в портфейлни гаранции и изключително нисък интерес“, добави гостът.
Подобна е ситуацията и с програмите за подкрепа по ОПИК и тази на ББР, каза Ангелова.
Трябва да се помогне на бизнеса да промени моделите си към зелена икономика, но „финансовите инструменти няма да направят това“, твърдят от АИКБ.
Помощите за бизнеса в условията на пандемия трябва да бъдат удължени поне до лятото на 2022 г., смятат от работодателската организация.
Целият разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Йоана Илиева спечели Световната купа на сабя жени в Пловдив и отново пренаписа историята на…
Важна победа постигнаха баскетболистките на Берое срещу основния си конкурент Монтана 2003 в среща…