Академик Бултекс 99 надигра Берое в битката за второто място в НБЛ

Отборът на Академик Бултекс 99 (Пловдив) се утвърди на второто място в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи при домакинството си на Берое (Стара Загора) с 89:77 (24:23; 15:16; 31:19; 19:19) в двубой от XVII кръг.

Димитър Димитров вкара 20 точки за победителите, Джордан Семпъл записа пореден „дабъл-дабъл“ през този сезон – 19 точки и 15 борби, а Шакир Смит и Васил Александров завършиха съответно с по 18 и 12 точки.

Брендън Рос вкара 21 точки за Берое, а Шейн Гибсън добави 19 точки.

Статрозагорци тръгнаха отлично с точни стрелби на Николов и Джоунс от тройката, но отговорът на домакините бе мигновен – точна стрелба на Бачев за 3:6. Като цяло, напрежението в първите минути на двубоя се отрази на качеството на играта и двата отбора допуснаха страшно много грешки. Все пак, по-бързо от ситуацията се измъкнаха домакините от Пловдив, които успяха да излязат напред с минимална преднина – 24:23 след десет минути игра.

През втората четвърт ситуацията на терена не се промени особено, като нервите и грешните отигравания продължиха да властват на терена. Едиствената разлика през този период бе, че този път гостите от Стара Загора успяха по-бързо да налучкат верния ритъм и това им позволи да стигнат до равенството на почивката – 39:39.

Третата част стартира равностойно, но малко след това, домакините отново нанесоха удар от зоната за три точки, след като Димитров и Семпъл бяха безпощадни и Академик Бултекс 99 поведе с 51:46. Това принуди Любомир Минчев да вземе прекъсване, но след подновяването на играта възпитаниците му отново не бяха на себе си и разликата в полза на домакините скочи до 18 точки – 67:49. Все пак, в последните 2:56 минути на периода играчите на Берое успяха да се съвземат и да скъсят разликата до само 12 точки – 58:70 след 30 минути.

В началото на последната четвърт старзагорци успяха да стопят до десет точки изоставането си, но след това Александров, Смит и Семпъл за пореден път демонстрираха отличен мерник, а разликата отново скочи 83:67. В оставащите 4:25 минути до финала баскетболистите на Академик Бултекс 99 демонстрираха самочувствие и успяха без проблеми да съхранят комфортния си аванс, а с това и да си подсигурят победата – 89:77.

Академик Бултекс 99 (Пловдив) – Берое (Стара Загора) 89:77 (24:23; 15:16; 31:19; 19:19)

Академик Бултекс 99: Смит 18, Ваклинов 3, Александров 12, Бачев 8, Димитров 20 (Белфийлд 9, Семпъл 19, Дафинов, Баракат, Михайлов)

Берое: Рос 21, Николов 3, Тодоров, Гибсън 19, Джоунс 7 (Тенчев 6, Тешия 8, Гудул 6, Желев 7, Раднев)