[ad id=“225664″]
Основното търсене у нас е на качествена земеделска земя, с по-големи парцели, плодородна почва, възможности за напояване и за получаване на субсидии. Традиционно най-скъпи са земите в района на Добрич и Силистра, където цената е двойно по-висока в сравнение с останалите райони. В Добруджа декарът достига 1800 лв., отчитат от асоциацията.
„Най-скъпата земеделска земя е в Добруджа, защото има силно развити арендни отношения. Дори някой да закупи земя, той не може да я ползва докато не изтече арендният договор. Затова за да излезе една земя на пазара, се чака 3-4 години. Това я прави скъпа“, коментира Радослав Манолов, заместник-председател на БАСЗЗ.
[ad id=“263680″]
Най-евтина е била земята през миналата година в района на Габрово – 400 лв. за декар и в Кърджали – 300 лв. В Кърджалийско почти няма пазар, хората обработват земята си и я предават по наследство, без да търгуват с нея.
Напоследък се наблюдават интересни промени на пазара със земя, като райони, които бяха подценявани преди, сега земеделската земя активно се търгува. По думите на Манолов в Северозападна България е „изключителен бум“. В северен централен район – също. „Например във Видинско цените стигнаха 1000 лв. за декар, тъй като се появиха повече купувачи и има по-голяма конкуренция“, заяви той.
[ad id=“236993″]
Няма резки движения и при изплащаните ренти в страната. Най-високи са в Добричко – по 87 лв. за декар, най-ниски в Габровско – по 18 лв.
В мандарините, както и в останалите цитрусови плодове, не може да има нитрати – те…
[ad id="225664"] Едно от най-авторитетните научнопопулярни списания - "Нейчър", поздрави по чудесен начин читателите си…
Най-малко 25 души загинаха, а 800 бяха ранени при мощна експлозия в пристанищния ирански град…