Снимка: БГНЕС |
„Временните мерки за ограничение на цените не са световен прецедент. Те се прилагат, когато има опасност пазарът да изпадне в паника, когато има липси на дадени стоки. Ситуацията тръгна от COVID-19, от печатането на нови пари. Сега имаме недостиг на стоки”. Това заяви Богомил Николов от асоциация „Активни потребители” пред Нова телевизия.
По думите му привнесената инфлация започва да затихва. „Сега по-скоро опасността е да не влезем в рецесия, в криза, което е по-лошо”, обясни Николов.
Той обясни, че правителството иска краткосрочни мерки и моментални решения. „Няма инструмент, който да спре инфлацията изведнъж – тя тръгва бавно и спира бавно. Всеки един загубен ден удължава възможните ефекти. Трябва да се промени механизма на субсидиране, прословутата формула на декар облагодетелства”, каза директорът на „Активни потребители”.
Той смята, че е нужна промяна в механизма на субсидиране на селскостопанските производители. „Зеленчукопроизводството и производството на плодове трябва да е по-добре субсидирано. Там човек събира доматче по доматче или ягодка по ягодка”, каза Николов.
Според него е нужно да има една „пазарна кошница” от стоки, които да са с по-ниско ДДС. „България остана единствената държава, която облага с 20% млечните продукти. Ако инфлацията върви нагоре, цената на хляба с намалено ДДС би трябвало да е под тази линия”, заяви Богомил Николов.
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…