„Смятаме, че на политиците не им беше мястото при нас. Изведнъж се отвори вратата на Народното събрание и вместо да си вършат работата, те дойдоха да говорят с медиите. Политиците не се почувстваха неудобно от освиркванията на протестиращите, нито от клаксоните на колите“, заяви председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов в студиото на „Денят ON AIR“.
В началото на демонстрацията депутатите Мая Манолова и Арман Бабикян от „Изправи се БГ! Ние идваме“, както и Тошко Йорданов, Ивайло Вълчев, Любомир Калимански от „Има такъв народ“ се опитаха да излязат сред протестиращите, но бяха изгонени и освиркани. „Не ги искаме тука. В затвора ги искам!“, викаха протестиращи.
Според Алибегов политиците не са разбрали исканията на хотелиерите и ресторантьорите.
„В последните 10 дни слушаме как има пари и мерките не са спирани, а исканията ни са други. Ние сме единствената страна, която въведе здравни мерки, без икономически преди това. Ние от 3 месеца пишем на министър Петков и искаме да седнем с работодателските организации да изготвим адекватни мерки. Бюджетът е едно, но парите да стигнат до бизнеса по най-бързия начин, е друго“, уточни той.
Гостът е на мнение, че затварянето на заведения няма да реши ковид кризата.
Според него не се вижда ефективна борба с COVID-19. „Затваряме само определени бизнеси, някои частично. Един локдаун за 3-4 седмици ще пребори COVID -19“, предложи бизнесменът.
И подчерта, че в момент, когато държавата ограничава бизнеси да работят на 30-50% капацитет, те трябва да плащат 100% разходи.
„Вие, когато останете без работа, банката не спира да си иска парите, нито наемодателят неговите. Това, което ни трябва, е да седнем с министрите на икономиката и финансите и да обсъдим мерки, които при ограничение на бизнеса на 30% да не доведат до фалити. Някой трябва да поеме разликата“, категоричен беше Алибегов в студиото на Bulgaria ON AIR.
Както и за това, че протестите няма да спрат. „Продължаваме с протести, утре ще има мащабни протести в Монтана и Кърджали, както и гражданското неподчинение ще продължи, няма да спазваме въпросната заповед и нощни заведения ще продължат да работят.
„Нека ни проверяват, да ни санкционират. Аз няма как да кажа на персонала си, че трябва да остане на улицата. Бизнесът е опрян в стената, какво ще ни вземат още?! Много хора от сектора вече напуснаха и се ориентираха към търговията“, добави Алибегов.
Той потвърди, че на 28 септември се готви мащабен национален протест, в който ще участват много от браншовете, които са пострадали от ковид мерките.
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…