Настоящото правителство се радва на позитивни обществени нагласи, каквито не са измервани от 2009 г. насам, премиерът Кирил Петков запазва високия си рейтинг на доверие, а този на главния прокурор Иван Гешев се движи стремглаво надолу.
Това са изводите от изследването на агенция „Алфа Рисърч“, публикувано в четвъртък. Проучването е проведено в периода 6 – 14 февруари 2022 г. сред 1060 пълнолетни граждани от цялата страна.
По отношение на управляващите от социологическата агенция посочват:
- Един от най-важните политически ресурси на кабинета е доверието към него. Според данните правителството се радва на 35% положителни срещу 23% отрицателни оценки. За последно на такъв виско начален рейтинг се е радвал първият кабинет на Бойко Борисов през 2009 г.
- Сред лидерите на партии Кирил Петков („Продължаваме промяната“) отчита най-висока подкрепа – 39%, следван от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов с 18%. Доверието към Борисов обаче отчита съществен спад спрямо декември 2020 г., когато е било в рамките на 24%. На трето място е председателката на БСП Корнелия Нинова със 17% подкрепа.
- Същевременно обаче редица от ключовите ангажименти на новия кабинет са подложени на силно оспорване. Във вътрешнополитически план българите остават скептични към новия модел на управление.
- По отношение на външната политика липсата на ясно изразени лидерски позиции, както и противоречията в изказванията на президент и министри по темата НАТО, Русия и Украйна, разколебава симпатизантите на правителството. Друг „горещ картоф“ се оказва и темата Северна Македония.
По отношение на нагласите към президента Румен Радев данните на агенцията сочат:
- Радев започва втория си мандат с 51% доверие срещу 23% недоверие. Президентството запазва позициите си на най-рейтинговата институция, като черпи подкрепа от три основни групи симпатизанти: на „Продължаваме промяната“ (78%), на БСП (91%), на ИТН (67%).
- За президента тази ситуация е безспорно печеливша, но за правителството е нож с две остриета, защото не му гарантира достатъчно стабилна подкрепа в ситуация на конфликтен избор, отбелязват социолозите.
Що се отнася до съдебната власт, доверието на българите остава „критично ниско“.
- 13% имат положително отношение към работата на съда срещу 38% отрицателни оценки. Всеки втори пълнолетен гражданин споделя неутрално мнение, дължащо се предимно на слаба информираност за работата на съдилищата.
- Доверие в главния прокурор Иван Гешев имат само 8%. От средата на 2020г. отрицателното отношение към дейността му устойчиво изразяват над 50 на сто от пълнолетните българи (57% в настоящото проучване). Неутрално е отношението на 36% от хората.