[ad id=“225664″]
„Генерирането на доверие към правителството се получава не само от отделни фигури, а от начина, по който правителството работи в синхрон, от начина, по който работят отделните министри, а тук наблюдаваме една от сериозните кризи на доверие.“ Това каза социологът Боряна Димитрова, базирайки се на изследване на Алфа рисърч”.
„Към настоящия момент нямаме електорални предпоставки за политическа криза, но имаме коалиционни предпоставки за политическа криза и това е свързано с позиционирането към предстоящите евроизбори. Именно тези коалиционни предпоставки правят толкова крехко доверието към правителството и пораждат въпросителни за това дали новите попълнения ще могат да дадат един рестарт на доверието към правителството“, обясни тя пред БНР.
„Голямото предизвикателство, което ще определи какво ще бъде бъдещето на настоящото правителство, на коалиционното управление и на политическите сили, които влизат в него, са евроизборите“, каза Димитрова и обясни: „Залогът за ГЕРБ е да остане първа политическа сила. Не по-малък е залогът за „Обединени патриоти“. Те имат поне два залога. Единият е да излъчат свои представители в европарламента, а другият е дали ще се явят заедно на тези избори, дали в различни конфигурации, дали ще могат да се запазят като коалиционна формула.“
„Ако по някакви причини тази коалиционна формула на малкия коалиционен партньор се развали, това би поставило въпроса като каква форма те участват в настоящето управление. Третият залог е между големия и малкия коалиционен партньор – как ще се представят на бъдещите евроизбори. От това какъв ще бъде електоралният резултат на евроизборите в много голяма степен зависи развият на политическата ситуация в близко бъдеще“, подчерта социологът.
[ad id=“263680″]
Боряна Димитрова обясни, че на този етап не би следвало да има предсрочни избори: „Но една подготовка за бъдещите евроизбори – да. По-важен е резултатът на този акт върху пазара на труда в България изобщо, тъй като намирането на по-високо квалифицирани кадри вече е проблем. Дали това ще доведе до рискови движения и в други сфери предстои да видим.“
По думите на Димитрова изследвани на различни агенции показват, че повишената активност на БСП не води до ръст на електоралния резултат, което поражда усещането за липса на алтернатива на управлението на ГЕРБ.
„Това е отговорност преди всичко на опозицията. Слабият капацитет на опозицията да формулира ясни тези, алтернативи с какво тя би могла да бъде алтернатива на управляващото мнозинство. Въпреки че опозицията в лицето на Корнелия Нинова е доста активна, въпреки че подема най-различни теми, впечатлението на хаотичност остава в доста голяма степен“, заключи Боряна Димитрова.