[ad id=“263680″]
..
В продължение на десетилетия мазнините са набедени за причина № 1.
Наскоро JAMA Internal Medicine публикува доклад, че изследването от 1960 г. е финансирано от Sugar Research Foundation. Написано от вече починали диетолози, проучването твърди, че консумацията на хранителните мазнини е основната причина за коронарна болест на сърцето. Захарта е оневинена. На населението и политиците, а също и на медиите е внушено, че основната причина за смъртността при сърдечно-съдовите заболявания е резултат от приемането на мазнини.
Вече е ясно, че тогава на 3-мата лекари са платени по 6500 щатски долара, равнозначни на сумата от 50 000 щатски долара в днешно време.
Разбира се, заинтересована захарната индустрия плаща на доста реномирани медии да изместят акцента от сладката отрова и да бъдат написани публикации за вредните мазнини. Захар и други подсладители се срещат не само в сладките продукти. Захари влизат дори в чипса, консервите, бульони и пр.
Днес изследователите са задължени да оповестяват конфликти на интереси, както и какво финансиране са получили и от кого. Ситуацията е била различна през 1960 г.
От друга страна на обществото се втълпява, че много от хората са с наднормено тегло, защото са обездвижени и не спортуват.
Но защо още бебетата са с наднормено тегло и на какъв спорт да ги подложим, преди да са проходили?
[ad id=“218548″]
..
По подобен начин стои и въпроса с лекарствата. Проучванията се правят с финансирането на фармацевтичните компании, които разполагат с много средства.
А ето и резултатите от изследване, излезли преди дни: Повечето готови ястия и хранителни продукти, продавани в Канада, съдържат добавена захар, без това да е посочено на етикета, установиха учени от университета на Ватерло. Учените изследваха почти 41 000 кулинарни продукта и храни, продавани в супермаркетите. Две трети от тях съдържат добавена захар. Добавянето на захар по време на промишленото производство на храни е обезпокоително, изтъкват учените. Така хората не само поемат повече захар, но и ядат по-големи количества, отколкото ако продуктите бяха с оригиналното си сладко съдържание.
[ad id=“219577″]
..
Изследването установи добавена захар не само в деликатесите , сладкарските и тестени изделия, и газираните напитки, но и в храни, които се продават като здравословни и храни за бебета. От 530 храни за бебета, почти половината съдържат добавена захар. Световната здравна организация препоръчва консумацията на добавена загар да бъде ограничена до 5 до 10 процента от общите калории за деня.
Източник: delo.bg
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…