Снимка: архив Ройтерс |
Инвеститорите в САЩ са започнали да отменят използването на ливъридж за първи път, откакто финансовите пазари бяха разтърсени от кризата с коронавируса миналата година. Те се отказват от част от заетите пари, които оттогава подхранват ралито на акциите.
Инвеститорите са взели назаем 844 млрд. долара срещу портфейлите си през юли в сравнение с рекордните 882 млрд. долара месец по-рано. Това е най-ниско ниво от март, според данни, събрани от саморегулиращия се орган на Уолстрийт.
Отделни данни от Goldman Sachs, която управлява една от най-големите брокерски компании в света, показват, че клиентите на хедж фондовете на инвестиционната банка са намалили както нетния, така и брутния ливъридж през последните седмици.
Morgan Stanley съобщава и за дългосрочни фондове за хеджиране на акции, които търгуват чрез компанията, които намаляват ливъриджа. Банкери в други големи брокерски компании в Ню Йорк също казват за подобна тенденция.
Finra не разкрива публично кой управлява промените в ливъриджа всеки месец и не е ясно дали много инвеститори на дребно, които започнаха да търгуват по време на пандемията, също ограничават използването на маржин заеми. По-изчерпателни данни от Федералния резерв за ливъридж на хедж фондове все още няма.
Интерактивните брокери, които обслужват 1,5 млн. клиенти, разкриват, че салдата по маржин заемите намаляват с 2 % през юли спрямо предходния месец до 47,9 млрд.долара. В Charles Schwab салдата нарастват през юли с най-слаб темп, откакто брокерът на дребно започна да оповестява тези данни на месечна база тази година, въпреки че все още държат рекорд от 79,9 млрд. долара.
Марк Алдороти, който ръководи прайм услугите на Pershing, подразделение на Bank of New York Mellon, казва, че мениджърите на фондове имат по-малко вяра в това как пазарът ще се движи през следващите месеци.
Той подчертава неочакваният ход на китайските регулатори да затегнат хватката си както върху технологичния, така и върху образователния сектор. Промените в американските акции през последните седмици, тъй като икономическите данни като цяло не достигнаха очакванията, също разклатиха доверието на инвеститорите в ралито.
Загубите от китайските технологични акции бяха особено болезнени за големите хедж фондове. Индексът Nasdaq Golden Dragon China падна с малко над 46% спрямо рекордно високите стойности през февруари.
На базата на анализ на 813 хедж фонда с близо 3 трлн. долара брутни дялови позиции Goldman Sachs отбелязва, че една трета от тях са притежавали китайски акции в началото на третото тримесечие. Много от тях са направили големи залози на само една компания – Alibaba.
Компанията е сред 10-те топ инвестиции на Bridgewater, най-големият хедж фонд в света, като заема и значителен дял от вложенията на Tiger Global Management и Appaloosa Management на Дейвид Тепър в края на юни, според подадени до Комисията по ценни книжа и борси в САЩ данни.
Много големи хедж фондове намалиха своите дялове в китайски ценни книжа през второто тримесечие предвид спада на цената на акциите.
В САЩ икономическата картина също се замъглява заради нарастващия брой нови случаи на коронавирус. Икономически показатели, сред които потребителското настроение и производствените индекси, показват тенденция към охлаждане.
Федералният резерв предупреди през май, че инструментите, с които се измерва ливъриджа на хедж фондовете, „могат да не улавят важни рискове“. Много хедж фондове също използват опции за увеличаване на възвръщаемостта.
Банките затегнаха условията за маржин кредитиране при някои клиенти след аферата Archegos. Много кредитори вече изискват някои хедж фондове да предоставят допълнително обезпечение. Това обаче едва ли е причина за скорошния спад на ливъриджа.
Търговската дейност също се забавя през месеците, след като скандалът с Archegos завладя Уолстрийт, вкл. и с акциите, задвижвани от инвеститори на дребно, които се насочиха към приложения като Robinhood, за да търгуват за първи път.