Термометрите вчера паднаха до -25 градуса в градовете Чикаго и Минеаполис, като синоптиците прогнозират, че е възможно градусите да паднат още – до -29 градуса в сряда.
Засега най-ниско измереното ниво в Чикаго е било -27 градуса през януари 1985 г., пише New York Times.
Властите в няколко щата обявиха извънредно положение, защото спускащата се от север студена мощна вълна свали температурата до минус 53 градуса.
За справка: В момента на Еверест е минус 38 градуса, а на Северния полюс – минус 32 градуса.
Причината е „полярен вихър“ – огромна маса от въздух с много ниска температура, който нормално се върти около Северния полюс. Изместването вероятно се дължи на явление в другия край на планетата – поток топъл въздух, изкачил се през Мароко и Източния Атлантик на север. Подобно явление имаше приз зимата на 2013-2014 г. Това може да се случи веднъж на поколение и носи сериозна заплаха за здравето и живота на много хора.
Метеорологът Джим Хайес предупреди, че при толкова силен студ първите признаци на измръзване може да се появят след само 10 минути, както и че няма да се затопли в продължение на няколко дни.
Студът ще се усеща тази седмица най-вече в районите от крайбрежието на Мексиканския залив до щата Мейн, като дори в някои южни части ще има снеговалежи, съобщава CNN.
Температурите в сряда се усещаха като -45.6 градуса в Чикаго и -51 в Минеаполис. Заради това училища и университети няма да работят, както и стотици полети от летище Денвър ще бъдат анулирани.
Метрото в Чикаго също се движи по специален график, а музеи и забележителности няма да са отворени за туристите, информират от „capital“.
Дори и части от САЩ, в които е характерно студеното време, ще се подготвят за най-лошото. Около 250 млн. души (77% от населението на САЩ) ще трябва да издържат на значително по-ниските температури тази седмица. От тях 25 млн. души ще трябва да се справят със студа при температура от -20 градуса, твърди метеорологът Райън Моу.
Метеослужбата на щата Айова предупреди населението да не излиза навън, а когато това се наложи да избягва поемането на дълбок дъх и разговорите. Появиха се и първи съобщения за престъпления, при които хора със скъпи якета с пух от канадски гъски са били заплашени на улицата с оръжие и принудени да съблекат дрехата с цена над 1000 долара.
Поне 55 милиона души попадат в зоната на най-опасните температури, а 90 милиона – там, където термометърът ще наближи минус 20 градуса. Тази седмица под нулата ще е за около 250 милиона души от континенталната част на САЩ, а това са над три четвърти от населението. Ефектът от тях ще бъде усетен на юг чак до щати като Алабама, Мисисипи и Джорджия, където може да завали сняг. Затворени са много училища.
Само в района на Чикаго, където живеят най-много българи в Щатите, са засегнати 360 000 ученици и студенти, отменени бяха над 1000 полета до Атланта, където предстои най-гледаното спортно събитие – финалът на турнира по американски футбол „Супер боул“.