Categories: Бизнес

Анализатори: Вървим към предсрочни парламентарни избори

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Сценарият за предсрочни парламентарни избори е все по-вероятен заради втвърдяващия се тон между „Има такъв народ” и „Демократична България”. Това прогнозираха по Нова ТВ политолозите доц. Антоний Гълъбов и доц. Петър Чолаков.

Още по темата

Според Гълъбов интервюто на Слави Трифонов във Facebook е по-скоро насочено към избирателите. „Очевидно е, че посланието му е към тях, а не към Христо Иванов. Той ги подготвя за варианта предсрочни избори, в които всъщност те ще успеят да прехвърлят отговорността за липса на правителство на другите политически партии”, коментира той.

Чолаков обясни, че според последните данни е много вероятен предсрочен вот. „На моменти изглежда, че облаците се разсейват и че се появява светлина на хоризонта по посока формиране на редовно правителство. След това обаче бурите се сгъстяват и вървим към сценарий за предсрочни избори. Това е най-вероятно, защото тонът доста се е втвърдил”, е мнението на политолога.

Антоний Гълъбов не определя срещите между „Има такъв народ” и поканените от тях партии като консултации.

„Вместо да виждаме известно сближаване на позиции, наблюдаваме точно обратното. Още по-обезпокояващото е това, че там, където има сходство в позициите, то е по отношение на законодателна програма, а не по отношение на програмата на правителството”, поясни той.

Социалният антрополог Харалан Александров обаче смята, че има шанс за съставяне на правителство, ако т.нар. партии на протеста се съгласят да играят по правилата на Трифонов. „Посланието на „Има такъв народ“ е „няма не искам, няма недей“ – диалогът в момента прилича на игра на котка и мишка, като имаме много ясна роля на насилник и роля на жертва“, каза той по bTV.

Журналистът Валерия Велева добави, че ИТН живее в свой собствен свят и в момента не искат да чуят какво става отстрани.

„В момента сме свидетели на неполитическо говорене и неполитическо правене на политика в България. От „Има такъв народ“ не искат да отговорят кога се е събрала парламентарната им група, кога е бил предложен Пламен Николов и кога тя е гласувала за него. Това е разрушаване на парламентаризма в България“, заяви тя.

Александров допълни, че случващото се в момента всъщност е втора или трета фаза на това разрушаване.

Политологът Калоян Велчев определи партията на Слави Трифонов като „черна кутия“, където никой не знае какво се случва.

„Вчерашният лайф приличаше много на действията на един вече бивш премиер. В момента г-н Трифонов е взел суверена за заложник“, посочи политологът.

Според него дори и да има правителство, то няма да бъде „на промяната, а правителство на примирението“.

Валерия Велева обяви кандидат-премиера Пламен Николов за „изключително неподготвен“, а Велчев определи неговата фигура като най-приемливата до момента, макар и неговата неопитност да крие множество рискове за бъдещето на един евентуален бъдещ кабинет.

Анализаторите се обединиха около твърдението, че най-сигурният начин за съставяне на правителство е ГЕРБ да „излезе“ от парламентарната зала.

„Ако Борисов извади своите депутати, за да свали кворума, и кабинетът мине с партийна „шашма“, макар и в рамките на закона, това би било изключително унизително за Трифонов“, заяви Велева.

По отношение на състава на бъдещия кабинет на ИТН Александров каза, че логиката на лидера на партията и неговите сценаристи и съветници е това да бъде един „тийнейджърски кабинет“, съставен от „млади, неопетнени и неосквернени хора, които не са се докосвали до политиката“, какъвто е и кандидат-премиерът Николов.

Любомир Стефанов, политолог и преподавател в Нов български университет, заяви пред БНР, че не би трябвало да има толкова голяма непредвидимост, защото не е добро за бъдещето на страната.

„Не ми е никак енигматичен Слави Трифонов, особено след вчерашния си монолог, на мен ми са ясни нещата, но проблемът е, че не по този начин искат да са ясни нещата предполагаемите политически партньори на г-н Трифонов“, коментира той.

Той смята, че „градим нещо като стени между политическите партии“. „Оказва се, че всеки звъни на другия на различни телефони, остава се с впечатление, че те не си говорят тези хора, че дори не се срещат“, подчерта Стефанов.

Политологът отбеляза, че това е като ли стремеж да доказват кой е по-решителен да извърши реформи.

„Струва ми се, че ИТН този път твърде на сериозно вземат нещата, но започват да губят връзка с действителността и почват да припознават желаното за реалност“, поясни още той. 

По думите му концепцията за паралелната и открадната държава със завладените институции не е лишена от основание в България. А процесът с представянето на кандидата за премиер на ИТН е силно натоварен с прекалено ексцентричен елемент на изненада, вместо да го заместят с прагматичен рационален политически разговор.

По думите на Стефанов отиването на трети избори няма да е наказание за предполагаемите политически партньори на Трифонов, както той си мисли и неговите избиратели, а по-скоро ще е наказание за него самия. „Бутафория, бутафория, но тук говорим за управление на държавата“, коментира още Стефанов.

източник https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

14 минути ago

7 факта за коледарите, които може би не знаете

Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…

32 минути ago

7 факта за атентаторите, които може би не знаете

Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…

39 минути ago