Федералният резерв наблюдава не само инфлацията, но и пазара на труда и техните модели показват, че дългосрочно инфлацията ще се върне към целта от 2-2,5% през 2023 г., което е техният таргет. След това инфлацията ще се върне в приемливи граници. Това коментира Красимир Йорданов, основател и собственик на KY Research, в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Тези дефлационни процеси ще бъдат движени от два основни фактора в дългосрочен план – демографският фактор и високото ниво на дълг в системата. Това автоматично означава, че може да очакваме слаб икономически растеж“, коментира анализаторът.
През 2022 г. инфлацията би трябвало да се задържи на ниво около 5%.
До края на 2021 г. и през 2022 г. голям натиск ще оказват цените на енергоносителите и проблемите с вергиите на доставки. С ваксинацията в САЩ и отварянето на икономиката може да се очаква преливане на потребителски и бизнес разходи от пазарни стоки към услуги и отслабване на натиска на потребителската инфлация над стоките. Всичко това зависи дали няма да има допълнителни проблеми с коронавируса, уточни Йорданов.
„ЕЦБ не вижда риск инфлацията да е циклична, а е породена от еднократни фактори – енергийната криза, безработица, веригата на доставки“, каза още гостът.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…