С нормализирането на икономиката след първоначалните шокове от пандемията и най-вече добрите прогнози за Румъния страната е по-близо до началото на преговори за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Макар и изоставаща от Хърватия и България, Румъния е напът да изпълни и критериите за членство в еврозоната до края на десетилетието. Това посочи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“ д-р Андрей Радулеску, директор „Макроикономически изследвания“ в Банка Трансилвания.
„Румъния се представи много добре в сравнение с развитите държави от Европа през пандемията и перспективите са много положителни, коментира той. – Пандемията беше спирачка за обсъждането на членството в ОИСР, но имаме добър шанс тези преговори да започнат към края на 2022 г. Ако разгледаме няколко индикатора като БВП на глава от населението, Румъния е близо до изискванията на ОИСР и страната ще стане член и ще бъде призната като развита до края на това десетилетие.“
По думите на д-р Андрей Радулеску има рискове и предизвикателства, но страната ускорява структурните си реформи.
Анализаторът прогнозира, че през втората половина на десетилетието Румъния вероятно ще успее да изпълни номиналните критерии за членство в еврозоната, въпреки че сега е далече от европейския паричен съюз.
Според него това се дължи и на позитивната прогноза за реалната конвергенция на румънската икономика. Очакванията на макроикономиста са, че БВП на глава от румънското население ще се увеличи от 71% през 2020 г. до над 100% до края на 2029 г., но при изпълнение на конкретни стъпки.
Д-р Радулеску смята, че включването в еврозоната ще зависи и от външни фактори в региона.
„След рецесията при предходната криза влизането в паричния съюз беше спряно. Ние не бързаме да се присъединим към дом, който в момента е в пламъци, коментира той. – Необходими са промени в икономиката. Членството означава липса на контрол върху валутата, което е важен риск за икономиката, и е много важно да сме много добре подготвени и интегрирани в икономиката на еврозоната, преди реално да се присъединим.“
Той обаче е категоричен, че въпреки високото ниво на несигурност заради пандемията, икономиката на Румъния е устойчива, представя се по-добре от миналата година и е една от малкото страни в Европа и света с позитивна динамика на капитала.
„Според статистиката следващата година ще се достигнат нивата от 2019 г.“, посочи д-р Радулеску и потвърди, че румънската икономика има ресурси, които не зависят от международните финанси, а предизвикателствата са свързани с тяхното преразпределяне.
Той подчерта, че структурата на БВП се подобрява, което помага да се поемат шоковете от пандемията – въпреки предизвиканите от коронавируса проблеми в доставките и високите цени на енергията, страната има добро съотношение между БВП и ниво на задлъжнялост.
„Администрацията вече работи върху социални реформи, от които зависи финансирането по вече одобрения от ЕС план за възстановяване от пандемията. В основата на плана е преминаване към нов модел на зелена и дигитална икономика, като енергетиката на нови източници също ще допринесе за предпазването на икономиката от нови шокове“, убеден е макроикономистът.
Той напомни, че прогнозира ускоряване на инвестициите в икономиката от 4,1% до 6,7% и достигане до 11% през 2026 г. По данни на Румънската национална банка в страната са влезли 6,9 млрд. евро инвестиции за периода от януари до октомври тази година и това е най-високото ниво от 2008 г., което, според д-р Радулеску, показва доверието на инвеститорите.
„Тези инвестиционни потоци са свързани с трудностите във веригите за доставки и тъй като са основно в сектора на международната търговия, ще носят и допълнителни продължителни ползи на страната в бъдеще“, надява се той.
Макроикономистът обясни, че правителствените програми и инвестициите са помогнали за избягване на големи сътресения на трудовия пазар, каза. Средната годишна безработица има ръст от само 1,1% спрямо 2019 г. и въпреки инфлационния натиск по отношение на заплатите, прогнозите са за подобряване на климата на трудовия пазар.
Според д-р Радулеску инфлационният натиск е основно преходен и съвпада с недостига в снабдителните вериги в контекста на пандемията. Инфлацията е била 6,5% през ноември, което е повече от целта на централната банка, но очакванията са тя да намалее наполовина към края на 2022 г.
В коментар за програмата за изкупуване на активи на централната банка на страната, Радулеску заяви, че тя не е била особено значителна, но е била знак, че банката е готова да се намеси, за да противодейства на натиска върху икономиката.
„Програмата допринесе за подобряването на финансовата стабилност, особено през първите месеци на пандемията“, посочи макроикономистът.
Повече за икономическите прогнози и перспективи пред Румъния може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.
Йоана Илиева спечели Световната купа на сабя жени в Пловдив и отново пренаписа историята на…
Важна победа постигнаха баскетболистките на Берое срещу основния си конкурент Монтана 2003 в среща…