Нередности по строителството на АМ „Хемус“ установи проверка. Това стана ясно от брифинг на регионалния министър Виолета Комитова.
По думите й, незаконно строителство има по трасета 4, 5 и 6 и затова от министерството поръчват да се направи проверка с дрон в района.
„Още през лятото правих проверки по съответната магистрала. Първата инспекция беше по пътен възел на отсечка 6. Там установихме незаконно строителство. След това получихме сигнал за незаконни насипи, извършвани в горска територия и съсипани 87 декара гора. Трябваше да видим какви щети сме нанесли на природата. Извърших още много проверки. Възложих на дирекция „Независим и строителен контрол“ да изготви доклад“, каза министърът. и допълни, че в момента е сложно да се реши как ще продължи строителството в участъците с нарушения.
„Прозрачност, почтеност и законост. Всякакви други форми на строителство са незаконни“, уточни министърът. Според думите й, повечето от гражданите се интересуват да има път, без да е значение дали е законно или не, но в случая законността е важна.
„Тревожи ме факта, че основата на един скоростен път се изпълнява без строителни книжа, без разрешения за строеж и с анонимна строителна фирма. Много странни обстоятелства са навързани в една цяла тема“, каза още Виолета Комитова.
Стана ясно, че участъците 1,2,3 има устройствен план и отчуждаване, има одобрен инвестиционен проект. Там има разрешения за строеж и те се строят. Но при 4,5,6 ситуацията е различна. „Имаме анонимен строител, от който не може да искаме отговорност, а от там и гаранция за качеството“, каза тя.
„Не ни стигат ресурсите да разберем защо при копаене на 15-20 м собствениците не реагират“, уточни министърът и допълни, че не може да се търси и отговорност от анонимен строител, от който няма и гаранция за качество.
По думите й, липсва официален строител, от който да се проверява качеството и да се търси отговорност, а цената, на която се строи у нас е 17 млн. на км, което по проучвания показва, че е най-високата цена на строеж в Полша, където строителството тръгва от 7 млн. на км.
„“Всички сте участвали в парите за това строителство и трябва да имаме изисквания за качеството“, акцентира министърът. – Дефектите, които усещаме с колите си и по други пътища се състоят в тайната – земната основа под асфалта не е подготвена по правилата. Не се носи отговорност за нея, не е оплътнена, не е направена с количество и качество на материали, както е в проекта, а в случая нямаме и проект и това е сигурна гаранция, че финалният продукт няма да е качествен.“, уточни Комитова.
Освен на автомагистралити, нарушения при строителството са открити и при язовирни стени в страната, допълни министърът на икономиката Кирил Петков.
По думите му, от 416 само 10 язовира са били завършени. Заедно с МРРБ и ДНСК има направена проверка на строителните книжа и нито една от тези 10 стени не е имала разрешение.
Коледа, която отбелязва раждането на Исус Христос, е основно християнски празник. Въпреки това, поради своята…