Вечерта на 16 ноември. Протестът срещу Българския футболен съюз ескалира. Спортният репортер на „Дарик“ Николай Ганчев предава от мястото на събитието.
„Блъскат граждани, изнасят се някои от тях с мир, но навлизат, нахълтаха в бар 75“, предава на живо журналистът през цялото време в ефира на медията. Над 6000 зрители виждат как той бива задържан от органите на реда. И казва – не ги е провокирал по никакъв начин.
„Един от полицаите започна да ме бута. Каза: „Върви бе, върви бе“. Аз се спрях, опитах да му обясня, че съм журналист, че отразявам събитието, показах му, че имам акредитация, бадж за самия мач, исках да му извадя и прескарта. До такава възможност не се стигна, не се заинтересува много какъв съм и защо съм там“, каза журналистът.
Колегата на Николай – Стефан Стоянов, идва, за да обясни на полицаите ситуацията. Но без резултат.
„Имаше доста невинни, които нямаха абсолютно нищо общо с този протест, които бяха задържани тук за 10-15 минути“, допълни Николай Ганчев.
Полицаите започват да освобождават след проверка задържаните един по един. Без да е разпитван, репортерът на „Дарик“ също е освободен.
„Един полицай каза на своя колега: този е от медиите, пускайте го. Дори не се наложи да си покажа личната карта или прескарта. Просто ме пуснаха. Явно вече осъзнаха какво са направили“, каза журналистът.
И други журналисти са се оплакали от отношението на полицаите в нощта на протеста срещу ръководството на БФС.
„Към момента имаме данни за девет човека. Повечето случаи са свързани с удряне с палки, с юмруци. Някои от тях са удостоверени от Съдебна медицина. Дори и в 1-2 от видеата се чува как журналистите казват: „Аз съм журналист“ и въпреки това е документирано как биват удряни, предавано е на живо, в реално време“, обясни Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти в България.
Асоциацията на европейските журналисти в България иска независимо разследване на случаите на агресия и съветва всички пострадали да подадат жалби.
„Това категорично са събития с високо обществен интерес, не може да се очаква, че журналистите ще се скрият някъде в страни и няма да излъчват това, което ги интересува всички“, добави Черешева.
„Когато си журналист, когато си пратен на терен, твоята мисия е да бъдеш очите на хората, да им показваш какво се случва, да не прикриваш“, завърши журналистът Николай Ганчев.
Бакопа мониери, известна още като „брахми“, е растение с древна история в традиционната аюрведична медицина.…