Армения, Азербайджан и Русия подписаха мирно споразумение, за да сложат край на военния кофликт за спорния анклав Нагорни Карабах.
Арменският министър-председател Никол Пашинян нарече споразумението „невероятно болезнено както за мен, така и за нашия народ„.
Споразумението бе подписано след шест седмици боеве между Азербайджан и етническите арменци в Нагорни Карабах. Регионът е международно признат като азербайджански, но се управлява от етнически арменци от 1994 година.
Какво е договорено
Мирното споразумение влезе в сила във вторник 01.00 часа местно време (21:00 GMT в понеделник).
По време на телевизионно обръщение руският президент Владимир Путин заяви, че руски миротворци ще патрулират по фронтовите линии. 1 960 военни и стотици бойни машини ще бъдат включени в операцията, съобщи ТАСС.
Турски военни също ще патрулират в Нагорни Карабахв, обяви азерският президент Илхам Алиев. Той заяви, че споразумението е от „историческо значение“ и представлява „капитулация“ на Армения.
Министър-председателят на Армения Никол Пашинян: „Това не е победа, но няма поражение, докато не се признаете за победен„.
В арменската столица Ереван много хора се събраха, за да протестират срещу споразумението. Те нахлуха в сградите на парламента и правителството с викове „Няма да се откажем!“. При погрома е пострадал председателят на парламента Арарат Мирзоян.
Арменците загубиха територия в Нагорни Карабах, след като през почивните дни азерски сили превзеха вторият най-голям град Шуша, на арменски – Шуши.
Азерските сили признаха, че са свалили погрешка руски военен хеликоптер над Армения, убивайки двама души от екипажа и ранявайки трети.
Не е ясно колко души са загинали по време на конфликта.
Лидерите на етническите арменци в Нагорни Карабах обявиха, че близо 1 200 военни са загинали. Те зопълниха, че са били убити и много цивилни граждани. Азербайджан не съобщава броя на военните си жертви, но твърди, че над 80 цивилни са били убити. Руският президент Путин каза миналия месец, че около 5 000 души са били убити в боевете в Нагорни Карабах.
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…