Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg |
На пръв поглед Армин Лашет, фаворитът за следващия канцлер на Германия, изглежда изключително квалифициран да поеме европейската лидерска роля, която би дошла с този пост. Опитът му е красноречив – той беше член на Европейския парламент (ЕП), ръководи провинция, която граничи с две европейски държави, поддръжник на френско-германското приятелство е, а на всичкото отгоре може да се окаже и наследник на Карл Велики.
Дали обаче Лашет е готов да води Европа в този решаващ момент – това е отворен въпрос, пише онлайн изданието Politico.eu в свой анализ. Критиците казват, че неговият опит като евродепутат не е бил забележителен, а жалките коментари по жизненоважни актуални въпроси, като върховенството на закона в Полша и Унгария и отношенията с Китай, предполагат, че той трудно би движил ЕС напред.
Християндемократическият съюз (ХДС) на Лашет и баварската му сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС) оглавяват социологическите проучвания малко повече от месец преди общите избори, които ще се състоят на 26 септември. Това го поставя в позиция да наследи Ангела Меркел.
Противниците му обаче го характеризират като „Меркел минус“ – бледо политическо факсимиле на жената, която той се надява да замени.
„Страхувам се, че Армин Лашет е копие на модела на Меркел, но без нейната сила в управлението, която тя придоби през годините“, коментира Удо Булман, дългогодишен евродепутат от социалдемократите в Германия, който познава Лашет от времето му като евродепутат.
Меркел и председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен са обвинявани, че не са заели твърда позиция по отношение на вътрешните и външните предизвикателства, пред които е изправен ЕС, като се даде приоритет на интереса на Германия от добрите икономически връзки пред по-смелите стъпки в съответствие с ценностите на ЕС. Широко се очаква Лашет да се придържа към настоящата позиция на ХДС.
„Моята оценка е, че той е силен поддръжник на Европа – но главно такава, каквато е сега“, коментира евродепутатът от Зелените Даниел Фройнд. „Проблемът от моя гледна точка е, че ако наистина искате да запазите Европа, трябва да я развиете. Защото имам впечатлението, че статуквото, в което се намираме в момента, не е много стабилно“, допълва той.
Що се отнася до вътрешните предизвикателства на ЕС, предложението на Лашет за подаването на маслинова клонка към Унгария и Полша въпреки отстъплението на демокрацията там показва, че ЕС трябва да прояви повече разбиране към тези страни и тяхната история. Това озадачава Брюксел. Критиците твърдят, че ЕС вече е прекарал години в безрезултатни опити за посредничество, но Будапеща и Варшава открито се противопоставят на върховенството на закона.
По същия начин Лашет се застъпва и за подхода към Китай въпреки нарастващото напрежение относно правата на човека и нелоялната икономическа конкуренция.
Ноа Баркин, старши гостуващ сътрудник в Германския фонд Маршал в САЩ, предупреждава, че „геополитическият ландшафт се променя драстично, с големи последици за Германия и Европа. Все пак посланието, което Армин Лашет изпраща до германските избиратели, е, че нищо не трябва да се променя“.
Баркин казва, че доверието и уважението на Меркел в Европа са ѝ помогнали да задържи ЕС заедно през поредица от големи кризи, от сътресения в еврозоната до анексирането на Крим от Русия и притока на бежанци. Според него на наследника ѝ не е дадено да се радва на същото доверие. Този човек ще трябва да го спечели в момент, когато Германия и Европа са изправени пред въпроси за ролята им в света, смята той.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…