Задушница се основава на вярата в безсмъртието на душата и във възкресението на мъртвите. Според думите на Спасителя умрелите не умират в истинския смисъл на думата, а преминават при смъртта си от земния във вечния живот. Затова на тях – вечно живите в Бога – отдаваме почит и признание при всеки помен и на задушниците през годината.
Във всички епархии на Българската православна църква ще бъдат отслужени помнени за упокоение душите на покойниците.
Във Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища Негово преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп ще отслужи панихида. На ритуала ще присъстват президентът Румен Радев, министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, представители на ръководството на Министерството на отбраната, висши офицери от въоръжените сили, членове на военнопатриотичните съюзи.
Панихида по повод Архангелова задушница ще бъде отслужена и в градовете Асеновград, Благоевград, Бургас, Варна, Карлово, Пловдив, Плевен, както и пред параклиса на ямболския гробищен парк.
В 38 от 44-те села на Община Тунджа са издигнати паметници на убитите местни жители.
Войнишките паметници са в добро състояние като за тях всяка година се заделят средства, посочи заместник кметът на община Тунджа Станчо Ставрев.
„Имахме специална кампания, която се казваше „Да помним подвига, да почетем паметта на героите“. В рамките на тази инициатива бяха подменени буквите, почистени пространствата и подобрен облика на всички паметници“.
След одобрение от областната комисия всяка година се отпускат между 10 и 15 хиляди лева за възстановяване на войнишките паметници в общината.
„Това, което предстои е възстановяването на буквите на паметника на загиналите в руско-турската освободителна война, който се намира на Бакаджика“.
Според различни източници по време на Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световна война са убити между 1500 и 1800 души от селата на общината.
Архангелова задушница винаги е в съботата преди Архангеловден (8 ноември). На този ден се отдава почит към паметта на мъртвите, както и вечна признателност на загиналите в редовете на Българската армия.
Както на всеки друг помен, се раздават жито, хляб, вино, сладкиши, бонбони, плодове и други храни. Освен на близките, се раздава и на хората около съседните гробове, дори да са непознати.
Поменът, който се прави, е и възпоменание на живите за починалия, че не е забравен. Според богослови това е връзката между земната и небесната Църква.
Архангелова задушница се нарича още Рангелова задушница, Голяма задушница и Мъжка задушница.
Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация „Център за правно…
„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”, съобщиха за ЗАРАТА За 18-та поредна…