Сирийският президент Башар Асад разкритикува Европа за нейната пасивност и угодност към действията на Съединените щати в международен план. В интервю за датската телевизия той каза, че Европа липсва на съвременната политическа карта. „Цяла Европа отстъпи в политиката още през 2003 година, след инвазията в Ирак. Някои европейски държави дори се страхуват да провеждат собствена, независима политика“ добави той. Сирийският президент даде да се разбере, че европейците не са неприятелска страна за Сирия, и че трябва да се разграничава мнението на народите от политиката водена от техните правителства.
Асад си пожела неговата армия да си възвърне цялата територия на Сирия, като използва местни и регионални споразумения с противниците си и прилагането на правото на амнистия.
Според него в Сирия не съществува каквато и да е „умерена опозиция“. Сирийският режим, който се толерира от Русия и шийтските групировки от Ливан и Иран успя да се договори в няколко градове, обсадени от армията, за примирие и амнистия. Това може да се случи и в Алепо след като армията на Башар призова бунтовниците и техните семейства да напуснат доброволно и предупреди, че в противен случай ще ги застигне „неизбежната съдба“.
В Европа, парламентът в Брюксел на последното си заседание критикува пасивността си по сирийската криза. Словакът Иван Корчок заяви, че ЕС се стреми към спирането на сирийската война, но се съсредоточава в хуманитарната област, защото не определя играта на бойното поле. Евродепутатът от Италия Масимо Касталдо добави, че ЕС доставя помощ, приема бежанци, а няма никаква възможност за влияние върху основни решения в Сирия.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…