Снимка: Bloomberg LP |
България не търси конфликт, но ако някой ни обяви война, ще трябва да е готов за нашия отговор, коментира по време на брифинг на управляващата партия „Продължаваме промяната“ финансовият министър Асен Василев. Основната тема беше спирането на доставките на природен газ от „Газпром“.
„Не търсим конфликт и война, но когато дойде на нашия праг, ще посрещнем и отблъснем агресора“, категоричен беше Василев. Той посочи още, че България ще застане на страната на държавата, която се бори срещу агресора. По повод войната, която се води в момента в Европа, позицията на страната ни е много ясна – Украйна трябва да победи, защото иначе Източна Европа ще се превърне във васален придатък на Русия.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Премиерът Кирил Петков допълни, че на заседание на управляващата партия, провело се на 26 април, е било взето решение, че ще бъде подкрепено решение на Народното събрание за изпращане на военна помощ за Украйна. Темата ще бъде дискутирана от депутатите през следващата седмица. Той нарече „хибридки“ тезите, че така ще бъдем въвлечени във война и посочи, че от страните от Европейския съюз само България и Унгария не отпускат военна помощ за Украйна.
Ако парламентът даде мандат на правителството да предостави военно-техническа помощ, ще започнем процедурата, допълни Петков.
Асен Василев коментира още, че България е разработила сценарии за действие по отношение на рисковете от войната в Украйна. Сред тях са разгледани мерки при спирането на доставките на газ, които включват подписване на договори с алтернативни източници, които да бъдат получени през свободните капацитети по входните точки през Гърция и Турция.
Василев уточни, че новата схема предвижда и плащания през руски посредник, което също носи несигурност дали парите ще стигнат до „Газпром“. В момента България плаща директно в „Газпромбанк“ и няма никакви съмнения относно плащанията.
България е резервирала капацитет от терминала на остров Ревитуса и по турските терминали за втечнен газ. Вече са направени и няколко тестови доставки, обясни Василев. По думите на Петков цената на газа от Азербайджан е 4,5 пъти по-ниска от пазарните и е напълно възможно цената на микса на „Булгаргаз“ да не се промени съществено.
Финансовият министър беше категоричен, че България е можела да получи повече газ от Азербайджан, но само с един подпис на предишния директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов сме се отказали от тези доставки. Това по думите му коства между 500 хил. и 1 млн. лева на ден.
Изготвени са сценарии и за случай с ядрено замърсяване, ако има инциденти с централите в Украйна, както и за затваряне на Босфора, уточни още финансовият министър.
След заседанието на Министерския съвет днес стана ясно, че вече има физическо потвърждение за спрените доставки на природен газ от Русия, съобщи по време на брифинг след заседанието на Министерския съвет министърът на енергетиката Александър Николов. Той коментира още и че направеният паричен превод към „Газпром“, както е по договор, е върнат обратно.
Утре (28 април) енергийният министър и вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев ще има среща с Европейската комисия, на която ще бъде уточнен отговорът на общността и ще бъдат дискутирани възможните механизми за гарантиране на енергийната сигурност на общността, включително и одобрената идея за общи покупки на газ, анонсира още министърът.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Премиерът Кирил Петков от своя страна коментира, че има уверението на своя гръцки колега Кириакос Мицотакис, че новата газова връзка с Гърция ще бъде физически готова до края на юни и България ще може да получава пълния обем на газа от Азербайджан.
„Нещата са абсолютно под контрол“, заяви още Петков пред журналистите в Министерския съвет и допълни, че страната ни има план за действие, изготвен още преди месец, който предвижда такова развитие на нещата. „Няма да бъдат намалени, нито ограничавани заявките за газ“, категоричен беше той.
Петков посочи още, че в писмото на „Газпром“ фигурира и искането плащанията да бъдат извършвани през „трета страна“, което също поражда опасения.
Александър Николов посочи, че се водят преговори с алтернативни доставчици на газ, но отказа да даде повече подробности, за да може компаниите да получат максимално добри цени за суровината. Чисто физически става въпрос за доставки през съществуващите входни точки с Гърция и Турция, както и за доставки на втечнен газ за балансиране на системата.
Николов беше категоричен, че Русия използва газа за икономическо оръжие за натиск по време на война. Той допълни, че в момента се прави преглед на договорите за доставка и за транзит, подписани с „Газпром Експорт“, но това не означава, че се обсъжда прекъсване на транзита за Сърбия и Унгария.
Причината за този преглед е писмото на „Газпром“ от началото на април, а България винаги е била коректен партньор на руската компания както по отношение на плащанията за доставката на газа, така и по отношение на транзита, допълни енергийният министър.
Според него бившите управляващи са оставили „инвестиция от 3 млрд. лева“ (разходите за „Балкански поток“ – б.а) да зависи само от един субект – „Газпром“.
Кадир, Дорук, Йомер и Огулджан пускат насред училище записа, в който Толга признава за капана,…
Лимонът и чесънът са сред най-ефективните природни средства за подпомагане на сърдечно-съдовото здраве. Тази мощна…
Гюзиде и Сезай обядват заедно. Сезай дава на Гюзиде документ, с който Ойлюм ще може…
Чънар пита дядо си как да помогнат на момчето. Мердан му разкрива, че е тежко…