Снимка: Bloomberg |
Репортажите от Украйна са пълни с истории за противотанкови ракети Javelin и турски безпилотни летателни апарати Bayraktar TB2, обстрелващи руски танкове и бронирани машини. Администрацията на Байдън обяви помощ за Украйна чрез отбранителни оръжия на стойност 800 милиона долара, включително Javelin, зенитни ракети Stinger и дронове Switchblade. По-удивително е това, което Украйна прави по евтин начин. И не става дума за коктейлите Молотов, пише Анди Кеслър за Wall Street Journal.
Войните стават все по-асиметрични – по-слабо въоръжената страна може да се бори силно. САЩ научиха това в Ирак, където бунтовниците използваха самоделни взривни устройства, основно крайпътни бомби, задействани с мобилни телефони. По подобен начин Украйна разполага с евтини, почти самоделни оръжия и използва технологиите в своя полза.
Лондонският вестник Times съобщава, че Украйна използва търговски дронове октокоптери (с осем перки – бел. прев.) за 2000 долара, модифицирани с термовизьори и противотанкови гранати, за да открива и атакува руски танкове, криещи се между къщи в селата през нощта. Украинската Аеророзвидка, екипът за въздушно разузнаване на страната, има 50 отряда пилоти на дронове, които се нуждаят от солидни интернет връзки, за да работят.
Когато интернетът беше прекъснат в Сирия през 2013 г., предприемчиви техници създадоха Wi-Fi връзки от точка до точка, за да осигурят достъп до интернет от другата страна на границата с Турция. Можете да направите това с кутии за чипс Pringles и Wi-Fi рутери за 50 долара. Украйна обаче може да си спести тази ад хок процедура, тъй като Илон Мъск и неговата фирма Starlink дариха хиляди сателитни терминали за достъп до интернет, включително на отрядите на Аеророзвидка, които идват с предупреждения за маскиране на антените. Устройствата обикновено струват 499 долара плюс още 99 на месец за обслужване.
Украйна също така ефективно заглуши остарялата военна комуникационна технология на Русия, която очевидно използва едночестотен канал за работа. Бившият директор на ЦРУ Дейвид Петреъс каза пред CNN, че руснаците са били принудени да използват мобилни телефони, за да общуват, докато Украйна бе блокирала държавния код +7 за Русия и в крайна сметка спря 3G услугите, които Русия използва за сигурни връзки. Руските войници бяха принудени да крадат украински мобилни телефони, за да общуват помежду си. Това не е начин да се води война.
Украйна също се възползва от краудсорсинга (получаване на информация от много хора, обикновено по интернет – бел. прев.) WSJ разказа за руските танкове, които стрелят по град Вознесенск и след това се връщат няколкостотин метра, за да избегнат ответния огън. След това цивилните и доброволците от териториалната отбрана на Украйна изпращат новите координати на танковете чрез приложението за социални съобщения Viber.