Като начало препаратът ще бъде тестван върху 300 доброволци на възраст между 6 и 17 години. Андрю Полард, ръководител на изпитанията с оксфордската ваксина припомни, че повечето деца са сравнително рядко инфектирани от новия коронавирус. Лекото и безсимптомно преминаване на мнозинството от деца през вируса е причина те да не са били във фокуса на проучванията досега. За момента всичките пет препарата, които са регистрирани за употреба – ваксините на „Пфайзер/Байонтек“, „Модерна“, „АстраЗенека“, руската „Спутник V“ и китайската „Синовак“ се прилагат само върху хора над 18 години.
При все това е необходимо да се провери безопасността и имунната реакция спрямо ваксината от страна на децата и младите хора. Някои от тях ще имат полза от ваксинацията, уточнява Попард. Първите тестове ще започнат този месец. Ваксина ще получат 240 деца, а останалите – плацебо.
Ваксината на „АстраЗенека“ се прилага на възрастни от седмици, като във Великобритания вече са ваксинирани милиони с нея. Повечето страни от ЕС обаче не я препоръчват за възрастни над 55 или над 65 години, поради недостатъчните доказателства за ефективност. Швейцария пък изобщо не я регистрира за употреба. Освен това не е сигурна ефикасността й срещу новия южноафрикански щам на COVID-19.
В България „АстраЗенека“ е поръчаният в най-големи количества препарат, спрямо РНК ваксините на „Пфайзер“ и „Модерна“, с мотив ниската цена и по-удобното съхранение и логистика.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…