[ad id=“225664″]
Институциите, които се ползват с най-голямо доверие сред българските граждани, са националният омбудсман и президентът. За месец юни положителното доверие в тях е съответно 60,3% и 58,4%
Това са и институциите, които през последната година са безспорен лидер и се радват на голямо обществено одобрение, посочват от АФИС.
„На пръв поглед тези данни показват нещо закономерно: персонифицирани институции, които са с относително свежи лица на обществено-политическия терен, както и външната легитимност на европейските структури са значително по-одобрявани. В същото време местният политически елит, разположен по етажите на властта, и сформираното преди само преди една година правителство, вкупом страдат от хроничен недостиг на положително отношение”, коментират социолозите.
[ad id=“263680″]
Далеч назад се нарежда Европейският съюз, който успява да генерира положително доверие сред 45 на сто от българите, но към този момент, макар и с малко, запазва положителния си рейтинг. Следват поредица от институции с традиционно негативен рейтинг – местната власт и органите на реда, съответно с 41 и 37 на сто, допълват от агенцията.
Изпълнителната и законодателната власт са най-проблематични. Кабинетът се ползва с доверието на близо 32%, докато парламентът успява да печели симпатиите на едва 23 на сто от българските граждани. Традиционно доверието в съдебната власт е най-ниско – 20%, но това ниво отдавна не се движи, посочват от АФИС.
[ad id=“237001″]
Според данните за трети пореден месец желаещите оставка на правителството са повече от неговите привърженици, а силите на опозиция и управляващи лека полека се изравняват.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…