Носталгия

АФП: Спомен, 10 години след освобождението на българските медици в Либия

Българската медицинска сестра Валентина Сиропуло някога беше осъдена на смърт в Либия на Муамар Кадафи. Десет години, след като тя и колегите й бяха освободени и върнати вкъщи, радостта от тяхната свобода се прелива със спомените за тяхното ужасно изпитание.

„Моето ежедневие ми позволява да забравям. Научих се да ценя по-добре моето здраве, моята свобода, семейството ми“, казва 58-годишната жена. Тя възобнови работата си в болницата в Пазарджик, малък град в Южна България, който се намира на хиляди километри от либийския ужас.

[ad id=“225664″]

Петте медицински сестри бяха задържани през 1999 г., заедно с палестински лекар, за предполагаемо заразяване на над 400 деца с ХИВ в източния град Бенгази. Те бяха измъчвани и два пъти осъдени на смърт в продължение на години.

„В една вечер през 1999 г. бях отвлечена“, си спомня Сиропуло.

„Мъжете ми залепиха устата, после ме мъчиха месеци с електричество, побой и кучета. През останалото време лежах сама в клетката си, очакваща смърт.“

Тя се наслаждавала на работата в детското отделение, където била много по-добре платена, отколкото в родната страна. Но чуждестранните медици бяха държани отговорни за заразените кръвопреливания и обвинени в умишлено заразяване на 438 деца с вируса на СПИН.

[ad id=“225664″]

Дълга битка

Спасителят на медиците дойде в лицето на Сесилия Саркози, съпруга на тогавашния френски президент Никола Саркози, която два пъти през юли 2007 г. посети Либия за разговори с Кадафи.

Въпреки официалното френско разследване, точната роля на Сесилия остава неясна, но освободените медицински работници нямаха никакво съмнение, че тя е била от съществено значение за тяхното освобождаване.

„Когато Сесилия дойде да ни върне, я видях като Богородица“, казва Валя Червеняшка на 60 години.

Един от близките до това изпитание е бившият външен министър на България Соломон Паси, който описва заплетена мрежа от преговарящи, включително британски разузнавателни агенти, и представители на ООН и ЕС.

„Това беше дълга битка на международната общност, след което президентът Саркози се появи в 90-ата минута, за да отбележи победния гол“, казва Паси пред АФП.

Франция и Европейският съюз официално благодариха на Катар за ролята му в осигуряването на свобода за медицинските сестри, предизвиквайки и спекулации за връзка с голям обем парични средства. Въпреки повтарящите се откази за откуп, през годините след освобождаването бе подписан договор между Париж и Триполи и Кадафи направи официално посещение във Франция през 2007 г.

[ad id=“225664″]

Прост живот

Миналия ноември френско списание публикува документи, с които оправдава медицинските работници, и предполага, че децата всъщност са били инжектирани със заразена кръв от либийското разузнаване. Свидетелствата са открити в дневник, принадлежащ на Шукри Ганем, премиер от 2003 до 2006 г. Дневникът, който според съобщенията е бил задържан от френски магистрати, предполага, че деянието е умишлено настроено срещу Бенгази – крепост на противниците на тогавашния либийски диктатор.

За Кристияна Вълчева и нейните близки, този период е в миналото. 58-годишната жена прекарва дните си, занимавайки се със своето хоби.

Палестинският доктор Ашраф Ахмад Джум‘а живее със семейството си в Холандия, а други две медицински сестри живеят близо една от друга в домове, дарени им от български филантроп.

Биографиите, филмите и интензивното медийно внимание постепенно избледняват, а бившата медицинска сестра Валя Червеняшка казва, че е свършила с гледането назад.

„Нашите присъди винаги ще са там, докато Либия продължава да съществува като държава“, казва тя.

[ad id=“225664″]

АФП

Източник: БГНЕС

редактор

Share
Published by
редактор

Recent Posts

7 факта за атентаторите, които може би не знаете

Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…

4 минути ago

7 факта за киселото зеле, които може би не знаете

Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…

55 минути ago

7 факта за сармите, които може би не знаете

Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…

2 часа ago