Държавата няма нужда от предсрочни избори, а трябва да реши проблемите, пред които е изправена, заяви днес председателят на Демократичния съюз за интеграция (ДСИ) Али Ахмети.
По време на срещата с журналисти в централата на партията в Мала Речица той коментира и отношенията между София и Скопие.
Ахмети подчерта, че ако искаме стабилна ситуация, която да е устойчива и да предоставя напредък в посока на евроатлантическите процеси, трябва да се преодолеят различията, които РС Македония има с България по отношение на Договора за добросъседство.
„Досега се съобразявахме с трудностите, с които се сблъска България, с изборите, със забавянето на конституирането на новото правителство и на парламента. Мисля, че разликите са намалели. Нашите международни партньори, които се интересуват от това на Западните Балкани и особено у нас да има мир, стабилност и сигурност, ни помогнаха да сближим различията. Надявам се този въпрос да бъде решен в следващите дни или месеци, но при условие, че нито нашите, нито българските власти не го политизират и не внасят емоции, защото това е тема, която сама по себе си е емоционален въпрос“, каза Ахмети.
По отношение на искането българите в РС Македония да бъдат вписани в конституцията, той каза, че има готовност за такава промяна и че „приемането на българското малцинство е право на всеки да се самоопредели, както се чувства”.
По въпроса за езика Ахмети подчерта, че конструктивността на двете държави ще помогне този спор да бъде решен и че формулираното в Договора за добросъседство решение е приемливо. Албанците са солидарни със своите съграждани македонци за решаването на този спор, за преодоляване на различията, тъй като „ни обединяват общите интереси”.
„Няма лесни преговори. Всички процеси преминават по труден път и с различни позиции на страните, но важното е, че има конструктивен диалог и добра воля между тях, а това засилва увереността, че в бъдеще ще има приемливо решение”, подчерта Ахмети.
Той подчерта, че има деструктивни сили, които работят срещу членството на РС Македония в ЕС и това са същите сили, които бяха против Охридското споразумение, Преспанския договор и против Договора с България. Те се преплитат с външни фактори, каквито са руското и китайското влияние./БГНЕС
Тримата мъже, подсъдими за побоя, нанесен над главния редактор на "168 часа" Слави Ангелов, получиха…
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…