Categories: Бизнес

А. Василев: Планът за въвеждане на еврото бе приет, имаме 18 месеца за подготовка

Снимка: БГНЕС

Министерският съвет прие днес Националния план за въвеждане на еврото през 2024 г., обяви след края на заседанието вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев.

„Това е оперативният план, който дава ясни срокове и задачи към институциите – как ще става превалутирането, обръщането на депозитите, заемите, как ще става работата в агенциите по вписвания, така че да можем на 1 януари 2024 г. да имаме техническа готовност за приемане на еврото“, обясни Василев. Той подчерта, че предстоят важни законодателни промени, включително промяна в Закона за БНБ, но преди всички изменения ще има обществени обсъждания. 

Още по темата

Планът е изключително важен, защото в него са описани принципите, институционалната и правно-нормативната рамка за приемане на еврото, както и основните дейности за успешното въвеждане на единната валута.

Според първоначалния вариант на плана страната ни трябва да въведе еврото от началото на 2024 г., като се планира процесът да премине без преходен период, а датата на приемане на еврото да съвпада с въвеждането му като официална разплащателна единица. 

Превалутирането ще се извършва чрез прилагането на неотменимо фиксирания валутен курс между еврото и лева, категоричен бе Василев.

По думите му 3 месеца преди и 9 месеца след въвеждането на единната европейска валута ще се публикуват цените в лева и евро с цел защита на потребителите.

Според записаното в плана след въвеждане на еврото в рамките на месец левът и еврото ще бъдат едновременно законно платежно средство.

Проектът на Националния план бе публикуван в края на юни миналата година. В него са дефинирани и правилата за преизчисляване на цените и други стойности, обяснени са процедурите за замяна на пари в брой и за конвертиране на левови депозити и заеми с фиксирани и променливи лихвени проценти. Посочени са процедурите за снабдяване и разпространение на евробанкноти и монети, описани са необходимите законодателни промени.

Този документ включва и основните принципи и етапи на информационната кампания, насочена към повишаване информираността на българските граждани за начина на замяна на лева с евро, визуалните и защитни характеристики на евробанкнотите и монетите, мерките за защита на потребителите и други важни въпроси, свързани с въвеждането на еврото.

Темата от няколко седмици поражда напрежение и в коалицията. „В коалиционното споразумение е предвидено еврото да се въведе възможно най-скоро. Техническата подготовка, за да можем да влезем на 1 януари 2024 г., отнема 18 месеца, така че нямаме и много време“, обясни финансовият министър. Въпреки това от „Има такъв народ“ (ИТН) и БСП настояваха преди приемането на плана да бъде представен анализ, който да покаже всички плюсове и минуси от приемането на единната валута.

В средата на май Асен Василев обеща такъв анализ, но до момента няма повече данни дали по проучването се работи, нито кога ще е готово.

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

7 факта за Благоевград, които вероятно не знаете

Благоевград е град в югозападната част на България, разположен в подножието на Пирин планина. Той…

2 минути ago

Берое привлече баскетболистка от Бразилия

  27-годишната бразилска националка Алине Моура вече е част от Баскетболен клуб "Берое", научи ЗАРАТА!…

13 минути ago

Почина легендарната българска спринтьорка Петя Пендарева

Една от легендарните български спринтьорки Петя Пендарева напусна този свят преди да навърши 54 години,…

24 минути ago