Кои са най-честите нарушения, които са констатирали?
Най-честите нарушения са за това, че не прави достатъчно често дезинфекция или липсва на дезинфектант на входа на търговските обекти. В резултат на констатираните нарушения, проверяващите са съставили общо 52 акта и 1881 предписания.
„Най-често подаваните сигнали са заради това, че гражданите намират мерките срещу коронавируса за недостатъчно сигурни. Те алармират и за недостатъчно почистване и дезинфекция на повърхностите, както и за използването на недостатъчно предпазни средства от страна на персонала“, обясняват от Българската агенция по безопасност на храните. Според експертите на агенцията, няма определен тип обекти, в които се наблюдава концентрация на този тип нарушения. От там допълниха още, че проверките продължават по всички обекти в страната – без предпочитания към някои от тях.
Междувременно собствена проверка за спазването на противоепидемичните мерки направиха и от Асоциация „Активни потребители“. За разследването те са избрали както големи хипермаркети, така и по-малки квартални обекти. „Аз лично съм виждал няколко пъти празни устройства за дезинфектант“, споделя Богомил Николов от потребителската асоциация. „Наличието на устройства с дезинфектант още на входа в търговските обекти е абсолютно задължително“, допълва той.
По думите му, важно е да се откроят и видовете дезинфекциращи устройства. „Най-добри са тези, които не се налага да бъдат докосвани от потребителите, а са на фотореле. Така само си поставяме ръката и тя ще бъде напръскана от устройството. Но в някои магазини устройствата изискват ние да ги пипаме, което не е най-добрият вариант“, обяснява той. Освен това, според експертите, трябва да се има предвид, че единствените продукти, които предпазват хората от заразяване с COVID-19 са течните препарати на спиртна основа, в които концентрацията на етанол е 70%. Не всички клиенти обаче спазват правилото за дезинфекция. Ето защо според него най-важен е контролът. „В момента най-много се притеснявам от липсата на координация между институциите“, допълва Богомил Николов.