Двамата лидери по време на разговора си. Снимка: EPA/MIKHAEL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT |
Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди руския си колега Владимир Путин за потенциални огромни щети за руската икономика в случай на нахлуване в съседна Украйна. Това съобщи Белият дом след двучасовия видеоразговор между двамата държавни глави.
Байдън ясно заяви, че „САЩ и нашите съюзници ще отговорят със силни икономически и други мерки в случай на военна ескалация“, се казва в цитирано от Ройтерс изявление на Белия дом. Байдън е разговарял от Вашингтон, а Путин участва в разговора от курорта Сочи на Черно море.
След разговорите си с Путин Байдън искаше да се консултира с подаващия днес окончателно оставка германски канцлер Ангела Меркел, френския президент Еманюел Макрон, британския министър-председател Борис Джонсън и италианския министър-председател Марио Драги. По време на разговорите предишния ден съюзниците вече се бяха договорили да „останат в тесен контакт, за да разработят координиран и всеобхватен подход в отговор на военното струпване на Русия по границите на Украйна“.
Наред с други неща, САЩ обмислят да откъснат Русия от международната платежна система Swift в случай на военна намеса. Според медийни спекулации САЩ може да затруднят инвеститорите да инвестират в руски държавни облигации на вторичния пазар.
Вече завършеният газопровод „Северен поток 2″ също ще бъде изложен на риск. „В такъв случай „Северен поток 2″ вече няма да бъде политически осъществим в обозримо бъдеще“, казва Даниела Шварцер, директор за Европа и Евразия за фондация „Отворено общество“. Според Bloomberg САЩ настояват за спиране на дейността на газопровода в случай на война в Украйна.
Като „полезна“ определи видеоконферентната среща между американския президент Джо Байдън и руския му колега Владимир Путин съветникът по вътрешна сигурност на САЩ Джак Съливан.
На брифинг в Белия дом Съливан заяви, че Байдън е дал да се разбере, че дипломацията трябва да се използва за намаляване на напрежението около Украйна
Съливан поясни, че за САЩ въпросът за бъдещето на „Северен поток 2“ в случай на руско нахлуване в Украйна е от изключителен приоритет.
„Факт е, че гориво в момента не тече по тръбопровода „Северен поток 2“, което означава, че не е действащ. Това от своя страна означава, че не е лостов механизъм за Путин. Всъщност това го превръща в лостов механизъм за Запада, защото ако Владимир Путин иска да види гориво, което да тече по този тръбопровод, няма да иска да рискува да нападне Украйна“, посочи съветникът на по вътрешна сигурност на САЩ.
Руската гледна точка за разговора
Руският президент е запознал Джо Байдън с руските „червени линии“, а именно по-нататъшното разширяване на НАТО на изток и разполагането на настъпателни оръжия на територията на граничещите с Русия държави. Това съобщи президентският съветник Юрий Ушаков след вчерашния разговор между лидерите на двете най-големи ядрени държави.
Путин е разкритикувал отказа на властите в Киев да изпълнят Минските споразумения и постигнатите в рамките на нормандския формат договорености.
От своя страна Джо Байдън е изразил загриженост от струпването на руски войски в близост до границата с Украйна. Той е предупредил, че Съединените щати подготвят мащабни икономически, финансови и политически санкции в случай на продължаваща ескалация около Украйна.
В отговор Путин е заявил, че Москва се нуждае от юридически гаранции за сигурността си, а Байдън е обещал да обсъди въпроса със съюзниците на Съединените щати.
В отговор на въпрос дали Русия планира след разговорите на 7 декември да изтегли военните си части от границата с Украйна, Ушаков изразява искрено недоумение: „Къде трябва да изтеглим нашите войски, те се намират на руска територия“. „Руските войски се намират на своя територия и никого не застрашават, това каза и президентът на Руската федерация“, изтъкна той.
Двамата президенти са засегнали темата с взаимните ограничения в работата на дипломатическите мисии и са констатирали неудовлетворителното състояние на двустранните отношения.
Станало е дума и за сътрудничеството в сферата на киберсигурността и за иранската ядрена програма.
Разговорът не доведе до пробив, но двамата лидери демонстрираха нагласа за съвместна работа и диалог, пояснява още Юрий Ушаков.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…