На 29 ноември (петък) от 19 часа и на 30 ноември (събота) от 16 часа на сцената на Държавна опера – Стара Загора, ще се състоят премиерните спектакли на балета „Копелия“. Автор на приказните костюми и декорите е големият приятел на Старозагорска опера Салваторе Русо. Хореограф на постановката е световно признатият балетен артист и дъгогодишен премиер-солист на балета на Римската опера Луиджи Мартелета. В спектакъла на балета „Копелия“ на 29 ноември зрителите ще видят в ролята на Сванилда примабалерината Анелия Димитрова, в ролята на Франц ще танцува Фиорди Лоха, а в ролята на Копелиус – Елио Гарсия. На 30 ноември Сванилда ще е изящната балерина Акари Мориматсу, в ролята на Франце – чаровникът Томоки Ишиго, а в ролята на Копелиус – Калин Любенов. Участва цялата многонационална балетна трупа на Старозагорската опера с художествен ръководител примабалерината, хореограф и педагог Силвия Томова.
Музиката на балета „Копелия, или момичето с емайловите очи“ е дело на френския композитор Лео Делиб (1836-1891 г.). Премиерата има голям успех на сцената на парижката „Гранд опера“ (25 май 1870 г.) в присъствието на император Наполеон III. От тази дата до ден днешен „Копелия“ неизменно присъства в репертоара на балетните трупи по цял свят.
У нас „Копелия“ е първият самостоятелен балет, поставен на сцената на Народния театър. Затова датата на премиерата, 22 февруари 1928 г., се счита за рождена в летоброенето на българското балетно изкуство.
„Копелия“ има две премиерни постановки в Стара Загора – първата е на 15 януари 1951 г. и на 9 декември 1971 г.
„Копелия“ e комичен балет с оригинално либрето по разказа на Е. Т. А. Хофман, написано от Шарл Нюитер и Артюр Сен-Леон, който създава и първата хореография. Сюжетът разказва за любовта на Франц към Копелия, непознатото момиче, което всяка сутрин излиза на балкона в къщата на странния доктор Копелиус. Момичето е всъщност механична кукла с човешки размери, която може да се движи и да танцува. Докторът замисля чрез магия да вземе душата на момчето, за да превърне Копелия в живо същество, но годеницата на Франц, Сванилда, и приятелките й успяват да попречат на дяволския му план.
Премиерните спектакли на 29 и 30 ноември се посвещават на 125 години от рождението на първосъздателя на българския балет Анастас Петров и 60 г. творческа дейност на големия италиански художник Салваторе Русо, който е отдал повече от четвърт век на българското оперно и балетно изкуство.
(СН)
Снимките са от предпремиерния спектакъл на 19 септември