Барут, криза, Пеевски. Защо тази история е важна не само за България

Има две най-прочути причини да спреш бизнеса на някого – или го искаш за себе си, или просто искаш да го няма никой. Тези теореми още не са доказани в сюжета със завода за барут, замислен от сина на оръжейния търговец Емилиян Гебрев – Христо Гебрев.

Във вторник стана ясно, че доброто функциониране на такъв завод е било спряно от председателя на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски и Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). Това е станало през март 2024 г., когато светът вече свободно говореше за глобална криза на барута. Заради този дефицит Украйна се оказа без достатъчно снаряди, с които да отговаря на руската военна агресия.

Пеевски, който е сакциониран за корупция от САЩ и Великобритания, се представя за приятел на Украйна. Той и друг път е бил обвиняван, че използва влиянието си в държавни институции, за да влияе на бизнеса. Свободна Европа все още не е получила отговори на въпросите, които изпрати до Пеевски и ДАНС.

Но това е само българската част от историята.

В нея много по-важен е световният контекст, защото тази история има значение и за Украйна, и за съюзниците на България в НАТО. Причината е проста – има криза с барута.

Кога се разбра за дефицита на барут в света

Специалистите го знаят отдавна, а тези, които следят хода на войната в Украйна, го научават, когато се появяват първите конкретни новини за 2022-2023 г.: че съотношението на изстреляните снаряди между Украйна и Русия често е 2 към 10, а понякога и 1 към 10.

През 2023 г. има дълги периоди, в които Русия изстрелва средно по 10 000 снаряда на ден, а Украйна може да отговори с по 1000 или по 2000.

Тогава възниква въпросът защо западните държави не снабдяват Киев с повече муниции – защото ги нямат физически или защото не са сериозни в обещанията си да помагат. Първият отговор са разследвания в пресата от март 2023 г. – дори и да има финансиране, няма достатъчно суровина, от която да се произведат нужните снаряди, пише Файненшъл таймс. Дефицитната суровина е барутът. Тя е в основата на производството на снаряди.

Кога дефицитът се призна и от държавите

„Барутът е новото злато“, казва в едно интервю от септември 2023 Олексий Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност на Украйна.

„Трябва да признаем (…), че това, което липсва в момента, е именно барутът“, съобщава на 26 февруари 2024 френският президент Еманюел Макрон.

Същото признава дни по-късно и Тиери Бретон, който тогава е еврокомисар за вътрешния пазар. Той добавя и това, че има и чисто политическа причина – никоя развита страна не е допускала, че светът ще се изправи пред агресия от типа на руската в Украйна, която се води с архаични средства. Затова в годините е било намалявано производството на снаряди, а сега, когато обратно започва да се разширява, няма барут.

Защо няма барут за снаряди

Причините са няколко, но една от основните е, че липсва суровината, с която се произвежда и той самият. Така историята добива следните очертания – няма снаряди, защото няма барут за тях, а барутът е дефицитен, защото не достига основна съставка за производството му – памукът.

Защо памукът е в основата на барута

Класическият барут, за чиято родина се смята Китай на 9-и век, се получава от смесване на сяра, калиев нитрат и дървени въглища.

Но в последните сто години се използва т. нар. бездимен барут, който съдържа нитроцелулоза. Тя се получава при преработка на коноп, памук и дървесина – в зависимост от това за какви нужди ще бъде използван съответният барут. Например конопът най-често се използва за барут, предназначен за патрони, а памукът, който е най-лек – за барут, предназначен за далекобойна артилерия.

Кой произвежда най-много памук

Китай е най-големият производител на памук, следван от Индия. Сред първите 20 страни в света, няма нито една от Европа, но преобладават държавите, които са съюзници на Русия, включително и тези от Централна Азия.

Бившият еврокомисар Тиери Бретон казва, че към втората половина на 2023 г. Китай „сякаш по една случайност спира доставките“. Едно от обясненията е близостта на Китай с Русия, която от февруари 2022 г. води пълномащабна война срещу Украйна. А сред най-големите вносители на памук е Северна Корея, която в момента воюва на страната на Русия и захранва Москва със снаряди.

Войната в Украйна е на три години, не се ли оправиха нещата

Съотношението в използването на снаряди между Москва и Киев се подобри и в момента е вече едно към две или едно към две и половина, казва главнокомандващият на украинската армия Олександър Сирски през есента на 2024 г.

Това става благодарение на разширяване на производството на снаряди в западния свят, което бавно се покачва. Но то не запълва нуждите на Украйна по две причини.

Първо, след началото на руската агресия светът осъзна и собствената си неподготвеност за такъв риск, така че в момента запълва и собствения си недостиг.

И второ, в повечето случаи цикълът на производство е затворен, тоест компаниите произвеждат барут за собствените си снаряди.

Когато на Украйна ѝ потрябва барут за нейния военнопромишлен комплекс, се оказва, че няма „свободна“ суровина.

„Ние трябва да купуваме барут само от това, което остава на пазара“, казва Владислав Белбас, директор на украинската компания за бронетанкова техника.

Някой има ли план

На 15 март 2024 г. Европейската комисия (ЕК) отпусна „за незабавно финансиране“ 2 млрд. евро, с които да подсили европейската отбранителна индустрия. От тези пари 500 млн. бяха предвидени за муниции, като производството на барут е изрично споменато сред направленията за финансиране. ЕК казва, че с тази помощ годишното производство на снаряди в страните от ЕС ще достигне 2 милиона до края на 2025 г.

За сравнение – още преди да дойде помощта на Северна Корея за Русия, Москва произвеждаше около 3 млн. артилерийски муниции на година. Санкциите успяват да забавят темпото на това производство и качеството на продукцията, но не и да спрат процеса.

Кой получи финансиране от ЕК за завод за барут

Само дни след решението на ЕК германската Rheinmetall обяви, че започва строеж на завод за барут в Румъния на обща стойност 400 млн. евро. 47 млн. от тази сума е финансиране от ЕК. Заводът ще бъде до град Виктория на територия от 300 хектара.

Къде е България

България няма завод за барут, ако не броим малкото производство на отделни заводи като „Арсенал“ за собствените им нужди. Проект за такъв завод има синът на оръжейния производител Емилиян Гебрев – Христо Гебрев.

Към март 2024, когато ЕК обявява финансиране на подобни проекти, той вече е доставил част от техниката и я е разположил до гр. Смядово, област Шумен. Планът е да произвежда барут за далекобойни артилерийски снаряди. Той събира нужните разрешителни, одобрение от ДАНС включително, за да може проектът му да влезе в списъка на българските стратегически обекти. Това би означавало, че държавата стои зад него, без което е практически невъзможно да се намери партньор в чужбина.

Но на 6 март 2024 депутатът от ДПС Делян Пеевски проявява видимо недоволство от предстоящото гласуване на такъв статут в Министерския съвет, предизвиква изслушване в парламентарна комисия и така забавя вземането на решение с една седмица. Това време се оказва достатъчно, за да може ДАНС да оттегли положителното си становище за завода за барут.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

ПФК Берое подписа договор с български футболист

ПФК Берое подписа договор с Мартин Георгиев, научи ЗАРАТА от клуба!   19-годишният Георгиев играе…

7 минути ago

7 факта за Българово, които вероятно не знаете

Българово е малък град, разположен в Югоизточна България, близо до Бургас. Макар и често да…

10 минути ago

Община Стара Загора и ЦПЛР канят ученици да се включат в конкурса „Писма до себе си“

Община Стара Загора и ЦПЛР канят ученици да се включат в конкурса „Писма до себе…

59 минути ago