ИЗБРАНИ

„Бащата“ на Тракийския университет – кавалерът в елитното Почетно трио’21

Трима ярки старозагорци са номинирани за званието „почетен гражданин“ на Стара Загора тази година – певицата Десислава Стефанова, Силвия Томова – художествен ръководител на Балетната трупа на Държавна опера Стара Загора, проф. д-р Иван Божков, дългогодишен преподавател, ректор и председател на Съвета на настоятелите на Тракийски университет. Според правилника и тримата могат да получат голямото признание. Разказахме ви за тачената в Лондон и в целия свят старозагорка Деси Стефанова, открехваме завесата пред Силвия Томова. Сега е ред на кавалера в елитното трио – проф. Иван Божков.

Първият ректор на Тракийски университет проф. д-р Иван Божков е роден на 21 февруари 1934 г. в с. Оризово, област Стара Загора. Висше образование завършва през 1958 г. в София. През 1967 г. получава научна степен „доктор“ по ветеринарна медицина. През 1981 г. защитава професорско звание. Ректор е на ВИЗВМ (1989-1993). Доктор хонорис кауза е на Тракийски университет, Почетен доктор е на Московската ветеринарна академия, на Казанската ветеринарна академия, на Кубинското научно ветеринарномедицинско дружество, на Научното ветеринарно общество на ГДР и др. Личност с активна гражданска позиция, проф. Иван Божков е бил председател на Общински съвет Стара Загора и депутат във Великото народно събрание.

 „Идеи се раждат там, където има условия за тяхното реализиране. Ако проследим хилядолетната история на Стара Загора ще констатираме, че градът винаги е бил оживен център на стопански, обществено-политически и културно-образователен живот. Още в края на 18-ти век в града е открито първото килийно училище при църквата „Св. Димитър“. През 1833 г. учителят Атанас Иванов открива първото светско училище в града. 30 години по-късно Анастасия Тошева създава първото класно девическо училище. Трайни следи в просветното, книжовното , библиотечното и образователното дело в Стара Загора оставят Захарий Княжески и неговият последовател Петко Рачов Славейков.“ Така проф. коментира раждането и осъществяването на идеята за обединяване на няколкото съществуващи структури за висше образование в Стара Загора и създаване на Тракийския университет. По думите му въодушевени от тези исторически тенденции в образователното дело, неколцина ентусиасти- интелектуалци, начело с проф. Цанко Яблански, проф. Митко Гогошев и доц. Владимир Заманов в началото на 90-те години на ХХ век лансират идеята за обединяване на съществуващите висши училища в Стара Загора – Висш институт по зоотехника и ветеринарна медицина (ВИЗВМ), Висш медицински институт (ВМИ) и Институт за подготовка и квалификация на учители (ИПКУ) и създаване на Тракийски университет.

Идеята се обсъжда и подкрепя от сформирания клуб на интелектуалците и депутатите от града и областта, от кмета Антон Андронов, от председателя на Общинския съвет на Стара Загора д-р Цветана Джамджиева, от Негово високопреосвещенство старозагорския митрополит Панкратий, от Красимир Ботев, председател на Постоянната комисия по наука, образование и култура при Общинския съвет и зам.председател на инициативния комитет, както и от значителна част от академичната общност в града. В качеството ми на ректор на ВИЗВМ и депутат във Великото народно събрание, приех възторжено идеята и направих всичко възможно за нейното осъществяване“, разказва още професорът.

Като всяка нова идея и идеята за създаване на университета, има противници – главно от по-възрастните преподаватели. Аргументите им били, че ще се загуби самостоятелността и професионалният облик на отделните специалисти, че ще се загуби финансовата самостоятелност на трите институции и възможността те да се разпореждат със собствените си приходи.

„Тези доводи не бяха без основание, тъй като по това време във ВМИ и ВМФ се обучаваха голям брой чуждестранни студенти, които ежегодно плащаха такси в размер на 3500 – 4000 долара. Тези средства се използваха за фонд работна заплата и модернизиране на материално-техническата база“, анализира днес проф. Божков. Казва, че личният му подход към всяко нещо винаги е бил да насърчава оптимистите и с аргументи да убеждава песимистите.

„Лансирах идеята, че ние ще създадем нов тип университет, в който общоуниверситетските проблеми ще се решават от Академичния съвет, а специфичните проблеми на факултетите ще бъдат в правомощията и отговорностите на деканите и деканските ръководства. Винаги съм заявявал, че Тракийският университет (ТрУ) се изгражда до голяма степен на принципите и философията на Европейския съюз, в който всички страни-членки запазват своята национална самостоятелност и идентичност, но общоевропейските проблеми и въпроси се решават от институциите му – Парламент, Съвет и Комисия“, връща лентата професорът.

Маестра Десислава Стефанова – магнетичната старозагорка в Лондон

Създаването на Тракийски университет с Решение на 37-то Народно събрание от 21 юли 1995 г. съвпада с финансовия колапс на държавата през 1997/1998 г. Въпреки това трябва да се доизгражда материално-техническа база – клиниките на ВМФ, поликлиниката на МФ, учебно-опитното стопанство на Аграрния факултет, общежитие за настаняване на студенти и много други. В кратки срокове са завършени и въведени в експлоатация клиниките на ВМФ, поликлиниката на МФ, оборудвана с най-модерна апаратура. Изградени са три блока студентски общежития с 300 легла. Започва изграждането на още едно модерно общежитие, което е открито през 2013 година.

Не липсват стресови ситуации. „В началото на 1995 г. след като беше изготвен проект за създаването на университета, по закон трябваше да бъде одобрен от Министерство на образованието и науката (МОН), след това от Министерски съвет, за да се внесе в Народното събрание. Точно през този период се обсъждаше нов закон за висшето образование. Във връзка с това, министърът на МОН акад. Илчо Димитров отказа да съгласува нашия проект под претекст, че това може да стане след приемането на новия закон, т.е. в необозримо бъдеще. Наложи се да се предприемат адекватни действия за преодоляване на това законово препятствие.  – разказва проф. Божков – Сформирана беше представителна група с акад. Илчо Димитров, водена от народния представител Александър Лилов в състав: Димитър Димитров, проф. Иван Зънзов, Дако Михайлов и кмета Антон Андронов, представители на академичната общност и инициативния комитет- проф. Цанко Яблански, проф. Иван Божков, доц. Владимир Заманов и Юрий Борисов – председател на Комисията по наука и образование в 37-то Народно събрание. На проведената среща проф. Яблански представи накратко проекта, а Александър Лилов изложи аргументите за създаване на университета, които бяха подкрепени и от останалите членове на групата. Юрий Борисов заяви, че успоредно с разглеждане на новия закон за висше образование, Комисията може да разгледа и нашия проект. Акад. Илчо Димитров не устоя на аргументите и даде съгласие проектът за създаване на Тракийски университет да влезе за обсъждане в Народното събрание, което на 21 юли 1995 г. взе решение за създаване на Тракийския университет в Стара Загора.“

Грандама на българския балет – почетен гражданин на Стара Загора?

Драматични ситуации възникват и през 1997/1998 г., когато при финансовия и инфлационен колапс на държавата, университетът се оказва  пред фалит. Налага се да се продаде валута, придобита от такси на чуждестранни студенти, от която една значителна част трябваше да се внася в МОН.

Тогава Академичният съвет приема рисковото решение за продажба на валута, за да могат да се изплащат заплатите и се посрещат нужди на институцията. Проф. Божков е глобен за това решение от Сметната палата като ректор с едномесечна заплата, но за сметка на това всички служители получават своите заплати и университетът продължава да съществува.

И още един драматичен момент. През 1998 г. министърът на здравеопазването решава да закрие Медицинския факултет (МФ), тъй като в България има още четири – в София, Пловдив, Варна и Плевен. Според него, те били в състояние да подготвят необходимите кадри за страната. „При проведената среща в неговия кабинет в Министерство на здравето, заедно с проф. Христо Чучков, декан на нашия Медицински факултет, изложихме аргументи и мотиви за необходимостта от съществуването му. Разбира се, те не бяха приети от министъра. Наложи се да се проведе нова среща с министъра, организирана от кмета проф. Цанко Яблански и всички депутати от листата на СДС, проф. Чучков и аз. И тази среща остана без резултат. Министърът реши да дойде в Стара Загора и пред академичната общност да изложи аргументите си за закриване на факултета. Срещата се проведе в препълнената аула на МФ в деня на откриването на новоизградената клиника на факултета. На тази драматична среща, продължила повече от два часа, бе даден категоричен отпор на намеренията на министъра да закрие факултета и да бъде преобразуван в колеж. Аргументирано изложение в полза на съществуването на факултета направи и лидерът на КТ „Подкрепа“ д-р Константин Тренчев, бивш асистент в МФ“, разказва номинираният за почетен гражданин на Стара Загора проф. Божков.

Защо именно него са предпочели за първи ректор на новия университет? „Може би академичната общност беше оценила качествата ми като бивш ректор на ВИЗВМ, способността ми да туширам междуличностните и професионалните противопоставяния и най-вече възможността да консолидирам отделните структурни звена в една свободна общност, което е гаранция за развитието и просперитета на Тракийски университет“, отвръща професорът и сам се апострофира: „Веднага обаче искам да се позова на народната поговорка, че една птичка, колкото и да е гласовита, пролет не прави. Всичко, което е сътворено в началните години, когато се наливаха основите и през следващите мандати на ректорите – професорите Танчев, Станков и Въшин, е плод на колективните усилия на цялата академична общност- ректори и зам.ректори, декански ръководства, академичен и декански съвет, специалисти от административните структури и помощния персонал, синдикалните организации и не на последно място – всеотдайността на студентската общност.“

Повече от четвърт век след създаването на университета, първият му ректор е категоричен, че мечтата му за него не само се е сбъднала, но е надминала най-оптимистичните му очаквания.

Днес Тракийският университет е комплексен образователен и научно-изследователски център, който отговаря на Закона за висшето образование и заема достойно място в националната и световната академична общност.

„Миналото е зад нас и то е впечатляващо. Бъдещето е пред нас и твърдо вярвам, че то няма да ни изневери“, заръчва уважаваният проф. Иван Божков.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

6 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

7 часа ago