Бащата на Чудомир искал да види сина си офицер или търговец
Навръх на Благовещение, рождения ден на обичания Чудомир, вчера бяха възродени Чудомировите празници в Казанлък с началото на тяхното 28 издание, след двугодишно онлайн присъствие. Ето и 7 факта за Чудомир, които може би не знаете или пък сте забравили.
Освен писател хуморист, Димитър Христов Чорбаджийски, известен с псевдонима си Чудомир, е художник и краевед.
Той е седмото от осем деца в семейството на Мария Дончева и хаджи Христо Георгиев Чорбаджийски. През 1901 г. завършва началното си образование в родното си село Турия, а през 1904 г. – прогимназия в Казанлък.
Намеренията бащата на Чудомир – Христо Чорбаджийски, са синът му да стане офицер или търговец.
Майката на Чудомир подкрепя момчето в желанието му да се занимава с рисуване.
През 1921 г. Чудомир се жени за своята колежка – художничката Мара Нонова. В периода 1920 – 1932 г. работи като гимназиален учител в Казанлък.
През 1929 – 1930 г. отива на специализация в Париж: командирован е „да се запознае с методиката и пропедевтиката“ по рисуване в парижките училища. Престоява известно време и във Виена. През 1937 г. пътува до Рим, Венеция и Римини.
За героите на Чудомир Серафим Северняк пише, че те не са никога само точилар или само запасен подофицер, само къщен лъв, или само еснафка, а винаги са и още нещо, което може да се обозначи с понятия като наивност или доброта, озлобление или отчаяние, вятърничев оптимизъм или безнадежност.
Елена Дюлгерова
Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.