Categories: България

БГ абсурди: Частен ВУЗ с 70 лв. ток за месец, в друг – само африкански студенти

Депутати предложиха неработещите университети у нас да бъдат закрити, като мярка за опазване на репутацията на българското висше образование.

„Би следвало правилата за университетите и всички нормативни уредби да бъдат еднакви както за държавни, така и за частни. Образованието, което дават, се акредитира по едни и същи стандарти от Националната агенция. Но това не е така и никога няма да бъде така, по редица особености, най-малкото финансирането. Оказа се, че докато контролът върху държавните е много по-сериозен, защото има финансиране, то при частните има доста пропуски“, каза депутатът от „Има такъв народ“ и председател на Комисията по образование в парламента проф. Андрей Чорбанов в студиото на „България сутрин“.

По думите му това води до нерегламентирани дейности, които не са правилни.

„В последно време се получиха много сигнали за различни инициативи, които имат частните университети и дават възможност за такива нерегламентирани практики. Представете си, че ви се обади Европейска служба за сигурност и каже, че в Европа са установени много африкански граждани, които по документи се водят студенти в България. При една проверка от наша страна се оказва, че има много записани студенти от тази африканска държава, но те не са в България. Друга такава проверка може да установи, че университетът, в който трябва да се преподава, има 70 лв. за ток, примерно“, допълни проф. Чорбанов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той поясни, има вратички в закона, от които университетите могат да се възползват.

„Агенцията казва, че там не се извършва качествена дейност и акредитацията ще бъде отнета. Но законът дава 18 месеца на университета да вземе мерки да поправи тези грешки. Ако в този момент университетът започне да обжалва това решение, това може да продължи с години“, коментира народният представител.

Проф. Андрей Чорбанов разясни, че с новия закон университетите ще бъдат приравнени.

„Ако агенцията установи нарушение, се внася предложение в МС, след това Министерският съвет го внася в НС, а Народното събрание гласува. Това е сложен процес, който дава възможност да се извършва контрол на много стъпки. Идеята е законът да защити правата на студентите. 18-те месеца остават що се отнася до това да се обжалва на Агенцията по акредитацията, ако се установят недобри практики. Но когато университетът не работи – тогава се процедира по този кратък път“, добави гостът.

Депутатът коментира, че всички пари, които може се спестят от нерегламентирани дейности, могат да бъдат разпределени за другите университети.

„Ние не можем да осигурим на България кадрите, от които се нуждае – физици, химици, биолози. Имаме огромно количество кадри по публична администрация, управление, мениджмънт, юристи. Би било добре да се подпомогнат тези сектори, в които имаме най-голяма нужда. И съм „за“ да се увеличат часовете по математика. Трябва да има специалисти по ядрена енергетика“, категоричен е проф. Чорбанов.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/

Ваня Русева

Recent Posts

Полезни съвети за поддръжката на автомобила

И зиме, и лете автомобилът иска грижи. Има няколко действително полезни съвета за поддръжка, но…

4 минути ago

Виждали ли сте Лада ОКА с 6 колела?

Всеки интересуващ се от автомобили е чувал за руското мини автомобилче, носещо името ОКА. На…

22 минути ago

Зимните депресии и тяхното преодоляване

Дългите нощи и мрачните дни през зимата могат да предизвикват у някои хора лошо настроение;…

2 часа ago

Девет абсурдно практични автомобила

Има автомобили, които като ги види човек за първи път, съвсем не очаква да са…

2 часа ago

Мелба с манго

Насладете се на това бързо и лесно плодово-сметаново изкушение. Необходими продукти: 1 манго 200 грама…

4 часа ago

Имало ли е мина в местността „Баритна мина“ край Стара Загора?

Запознати старозагорци припомнят, че мината е съществувала преди 9 септември 1944 година. Тя е била…

5 часа ago