Междувременно Централната избирателна комисия обяви, че няма да са необходими допълнителни машини за вота у нас и в чужбина.
Общият брой машини, които ще са необходими в страната и извън България, е 10 993, но може да претърпи промяна. Няма да се купуват нови устройства, обявиха още на редовен брифинг от Централната избирателна комисия. Пуснатата обществена поръчка от комисията пък касае инсталирането на софтуер и транспорта на машините, съобщи Bulgaria ON AIR.
В подготовката за изборите участва и прокуратурата, напомни обвинител номер 1. Днес прокуратурата беше на работна среща в ЦИК и обяви, че ще си взаимодейства с МВР в борбата с купения вот.
„Официални данни от преброяването не са обявени и затова ЦИК не може да стъпи на тях, за да преизчисли мандатите. В момента се подават заявления за гласуване извън страната, върви и процес на създаване на предварителна организация за разкриване на секциите. Подадени са 18 109 заявления извън страната, но бройката се променя, броят е по-нисък в сравнение с последните 3 вота“, заяви говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Причината за по-малко подадени заявления в чужбина е промяната на изборното законодателство, според която секции се отварят и по места, в които на предишните избори са гласували поне 100 избиратели. Въпреки това от комисията напомниха, че предварителното подаване на заявления подпомага изготвянето на списъците на гласоподавателите.
Традиционно най-много желаещи да упражнят правото си на глас има в Турция. А от външното министерство обявиха, че разрешение за откриване на секции все още няма в Италия, Гърция и Канада. В Чехия няма да бъдат разкрити избирателни секции извън българското посолство в Прага заради решение на чешките власти. Миналата година там е имало 7 извънредни секции. Секция няма да има и във воюващата Украйна, сънародниците ни там обаче все пак ще могат да дадат вота си на втори октомври.
Те свалиха половинвековния режим на Башар Асад преди две седмици. Това предизвика радост и празненства…