Вторият вариант, който обаче още не е доработен, предвижда орязване на разходите за компенсации за ток и тогава ще има възможност да се увеличи минималната заплата, която да достигне половината от средната за страната.
„Внасянето на бюджет в парламента сега е рисково на фона на задаващата се икономическа ситуация следващата година“, посочва бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов пред Bulgaria ON AIR.
По думите му „бюджетът в момента изглежда като една маса в ресторант, където един се прави на много голяма работа – поръчал хайвер, риби, скъп алкохол и казва „Аз съм дотук – вие оправете сметката, след което става и излиза от заведението“.
Според бившия зам.-министър голямото предизвикателство за бюджета 2023 е да бъде овладяна инфлацията и да не бъде жертван икономическият растеж.
„И двата варианта за мен са нереални. Базисният вариант позволява едно бъдещо редовно правителство да стъпи на него и на тази база ясно да каже какви са му политиките. Ако те правят политика, какъвто е вторият вариант, това означава доста по-сериозни ангажименти от страна на служебното правителство“, подчерта той
Синдикатите са на мнение, че антикризисните мерки трябва да бъдат заложени и в следващия бюджет, както и увеличение на минималната заплата, казват синдикатите.
„Трябва да се подкрепя бизнеса, трябва да се вдигат и заплатите – и средната, и минималната. 850 лв. трябва да бъде заплатата от 01.01, ако ще влизаме в еврозоната. Няма държава която е влязла с по-малко от 500 евро минимална заплата“, настоява Любослав Костов от КНСБ.
По закон до 30 октомври бюджетът трябва да бъде внесен в Народното събрание.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…