Учителите не бива да дават задачи за писмено изпълнение на учениците по време на ваканции. Това предвиждат промени в наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците, предложени от новия екип в просветното министерство.
Неотдавна просветният министър обеща промени в няколко наредби, сред които и за оценяването.
От МОН аргументират предложението си с думите, че са получили сигнали и жалби на родители за претоварване на учениците вследствие на „нецелесъобразно задаване на домашните работи и големия брой изпитвания по учебните предмети“. Затова и в съответната наредба се предлагат редакции, които да намалят натовареността на учениците чрез оптимизиране на изпитванията по отделните предмети и броя на оценките за учебния срок, както и чрез определяне на изисквания за броя на задаваните домашни работи през учебната седмица, посочва „Сега“.
Новите текстове гласят, че за „затвърдяване на нови знания и усъвършенстване на практически значими умения преподаващият учител може да оставя на учениците за самостоятелното писмено изпълнение извън учебния час една до три задачи“. Обемът на задачите ще се определя в зависимост от урочните цели и възрастовите особености на учениците. Те може да се дават за цялата паралелка, за отделна група ученици от паралелката или за отделен ученик.
На учениците от 1-ви до 4-ти клас задачи за самостоятелно писмено изпълнение по български език и по математика ще могат да се поставят не повече от 3 пъти в една учебна седмица, а по останалите учебни предмети – не повече от веднъж.
„Задачи за самостоятелно писмено изпълнение не се задават през ваканции“, предвижда още проектът. В момента много от учителите възлагат такива с аргумента, че през ваканциите децата забравят материала.
Министерството предлага и намаляване на броя на оценките, въз основа на които се формира срочната оценка за съответния учебен предмет. И занапред по учебните предмети, изучвани с до 2 учебни часа седмично, ще са нужни поне две текущи изпитвания, а за тези, изучавани с 2.5-3.5 часа седмично – поне 3 текущи изпитвания. При предметите обаче, които се изучават с по 4 и повече часа на седмица, текущите задължителни оценки се намаляват от 4 на 3. Освен това по всеки модул от профилираната или професионалната вече ще е нужно само едно текущо изпитване.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…