Футбол

Белгия разгроми Тунис – 5:2

Белгия постигна втора поредна победа в група G на Световното първенство по футбол. „Червените дяволи“ разгромиха с 5:2 Тунис и на 99.9% си осигуриха място на осминафиналите.

С по два гола за състава на Роберто Мартинес се отличиха Еден Азар (6, 51) и Ромелу Лукаку (16, 45), а едно попадение добави Мичи Батшуай (90). За африканския тим точни бяха Дилън Брон (18) и Уахби Хазри (90+3).

Белгия е лидер в групата с 6 точки, Англия е с 3, докато без актив до момента са Панама и Тунис.

Белгийците започнаха мача устремно и още в 16-ата секунда Сиям Бен Юсеф фаулира опасно нахлуващия Еден Азар, като му попречи в последния миг да стреля.

Но в 5-ата минута пак Бен Юсеф фаулира Азар около границата на пеналта и съдията от САЩ отсъди наказателен удар, като ситуацията бе разгледана на видеоповторение. Потърпевшият вкара за 1:0.

В 16-ата минута Ромелу Лукаку избяга от защитата на Тунис след пас на Дрис Мертенс, навлезе в наказателното поле и по диагонала отбеляза майсторски до гредата.

Само след две минути Тунис върна едно попадение чрез защитника Дилън Брон, който се извиси и с глава засече във вратата центрирането на Уахби Хазри. Малко след гола Брон трябваше да напусне с контузия.

В следващите минути превъзходството на „червените дяволи“ ставаше все по-отчетливо, Лукаку и Мертенс пропуснаха по една добра възможност. До 35-ата минута ударите в двете врати бяха 9-1 в полза на белгийците.

И логично те стигнаха до трето попадение в последната минута на първата част. Негов автор стана отново Лукаку, който получи пас от Тома Мюние. Защитникът Али Маалул от Тунис сбърка на тъчлинията и подари топката на Мюние, вместо да я изрита напред.

В 52-ата минута Белгия наказа нова грешка на тунизийците. Кевин де Бройне подаде на Азар, който изскочи зад защитата, преодоля излезлия вратар и на празна врата не сбърка – 4:1.

След час игра Тунис не се отказа да търси нов гол и малко след като се появи на терена Слити беше пред вратата с топка в крака, но Алдервейрелд блокира удара. Секунди по-късно Ферейра-Караско с диагонален удар беше близо до пето попадение във вратата на Бен Мустафа.

След това селекционерът на Белгия Роберто Мартинес извади голмайсторите си Лукаку и Азар, а Тунис опита да стигне поне до още един гол. Но добре подредените белгийци не дадоха никакъв шанс на центриранията на африканците.

Резервата Батшуай беше близо до пети гол в 75-ата минута, след като получи пас от дълбочина. Преодоля излезлия вратар, но стреля слабо и Ясин Мерия настигна топката пред голлинията и спаси вратата от нов гол. Минута по-рано Мертенс неуспя да изпревари вратаря Бен Мустафа при аналогична атака.

В 80-ата минута отново тунизийците се спасиха. Яник Ферейра Караско навлезе от ляво и стреля мощно. Вратарят Бен Мустафа не очакваше, но все пак отби. При добавката Батшуай едва не строши горната греда.

Само след две минути пак Батшуай шокира всички с пропуск. Кевин де Бройне проби до аутлинията и му я даде на 6 метра, но изстрелът на резервата с номер 21 попадна право в тялото на вратаря Бен Мустафа.

[ad id=“236999″]

В последната минута на редовното време Белгия увенча превъзходството си с пети гол. Най-после Миши Батшуай се разписа, засичайки подаване от дълбочина на друга резерва – Юри Тилеманс. Батшуай легна и от въздуха прати топката по диагонала. Само секунди по-късно отново Батшуай пропусна сам срещу вратаря.

В 93-ата минута Уахби Хазри вкара за 2:5, макар и малко неловко да ритна топката след центриране на Амди Нагес.