Започва да играе шах, когато е едва на 5 години. Тогава загубата на няколко партии я провокира да се започне да тренира сериозно.
Тя е Белослава Кръстева и в неделя спечели бронза на Световното първенство по шахмат за младежи и девойки до 20 години в Мексико.
„Доволна съм, все пак е медал, но със сигурност доста съжалявам, водех до последно“, каза пред БНТ шахматистката след края на турнира.
Кръстева е родена през 2004 г. Още когато е съвсем малка, баща ѝ я учи на правилата на шахмата.
„Спомням си, че в началото ме победи няколко пъти, аз бях много разстроена от този факт и исках аз да го победя. Така сама се записах в училище на уроци по шахмат“, казва тя в интервю за БНТ през февруари.
В началото дори и родителите ѝ не знаят за това нейно решение.
Учителят по шахмат обаче забелязва таланта на Кръстева и ѝ предлага да се занимава с нея индивидуално.
Скоро след това тя започва с училищните надпревари. На първото си републиканско състезание за деца до 8-годишна възраст завършва трета. След това идва и първото европейско първенство.
Досега Кръстева има два бронзови медала от европейски първенства – до 14 и до 16 години.
През 2020 г. става шампион по шах за жени на България, а през тази година покрива последната си, трета, норма и вече носи титлата „женски гросмайстор“.
„Родителите ми винаги са били до мен и са ме подкрепяли. Те изключително много се радват на тази моя страст“, казва Кръстева, добавяйки, че именно те са основните ѝ спонсори.
През август втората в света гросмайсторка Нургюл Салимова също сподели, че покрива по-голямата част от разходите си сама. Това привлече вниманието към в федерациите по шахмат в България.
„Имало е моменти, в които е било трудно да продължа да ходя по турнири и да играя, но родителите ми винаги са правили всичко възможно да мога да продължа да се занимавам и да ми предоставят най-добрите възможности“, казва тя.
Успехите обаче не идват лесно. На ден Кръстева отделя най-малко по 3-4 часа на шахмата. В свободните дни часовете се покачват до 8, дори до 10. През тези часове тя не просто играе шах, а гледа дебюти и партии на топ играчи, решава тактики и анализира собствените си партии.
Макар шахът сам по себе си да не включва особена физическа активност, тя казва, че за него добрата физическа форма е от голямо значение. Това е така, „за да можеш да издържаш на напрежението, понеже една партия може да трае 5-6 часа, а турнирите също са дълги – по 9-11 кръга“.
Въпреки всичките си успехи в шаха тя казва, че често продължава да се пита дали е на прав път.
„Със сигурност има моменти, в които се съмнявам и смятам, че това е нещо положително и мотивиращо“, казва тя.
Кръстева отбелязва, че има голяма разлика между шахмата за девойки и този за жени, а нейната цел е именно да влезе в професионалния шахмат за жени.
През 2023 г. тя завършва Софийската математическа гимназия, а плановете ѝ са да замине за Съединените щати със спортна стипендия, където да продължи да учи и да се занимава с шахмат.