Берое победи Балкан в зрелищен мач в Стара Загора

Берое спечели дербито на 12 кръг срещу Балкан с 94:90. Старозагорци водиха напред в резултата през целия двубой, но допуснаха авансът им от повече от 20 точки да бъде стопен в последната четвърт. В заключителните секунди бройци потрепериха сериозно, за да изстрадат победата.

С Джийн, Симеон Илиев, Ники Стоянов, Джими Гавин и Рейнс в началото на срещата Берое поведе с 5:0 срещу Балкан. Гостите успяха да намерят пътя към коша на старозагорци, но в отговор беройци с 4 успешни нападения успяха да увеличат актива си до 15 отбелязани точки срещу едва 5 допуснати. Силното начало изненада ботевградчани и те взеха прекъсване. След него старозагорци прибавиха в актива си нови 4 точки, увеличавайки своята преднина до 14 пункта. Хубава тройка на Гавин направи резултата 24:7. До края на частта Балкан вкара още 9 точки, а домакините записаха 5 за 29:16. При този резултат приключи първата четвърт.

След няколко пропуска от двата отбора Ники Стоянов откри резултата във втората част с 3 точки. Роуз с много добра стрелба от тройката направи преднината на 19 пункта-35:16. Рейн от линията за изпълнение на наказателни удари фиксира аванса на Берое на 20 точки. Беройци спряха поредна атака на гостите от Ботевград, а в обратното нападение Роуз направи резултата 40:18 за старозагорци. След попадението Балкан взеха ново прекъсване. То даде резултат и видимо наруши играта на беройци. Само за около минута и половина гостите успяха да свалят изоставането си на 10 точки. Тройка на Дрик Джийн със сирената оформи резултата преди почивката – 50:37.

Берое влезе силно в третата част. Видимо мотивирани да си върнат позагубената преднина старозагорци вкараха повече агресия и енергия в играта в отбрана. Това помогна за възстановяване на преднината в границите около 16-19 точки. Балкан обаче далеч не се бе отказал да преследва победата в двубоя. В средата на частта гостите отново намалиха своя пасив до 13 пункта. Павел Маринов и Станислав Ваклинов бяха точни от фаул и добавиха 4 точки към актива на беройци. Две минути преди края на частта резултатът на таблото бе 66:50 за Берое. Резултатът се запази непроменен в продължение на няколко нападения. Балкан успя да отбележи, но решителният удар в частта бе за старозагорци. Първо Ники Стоянов с хубав пробив отбеляза, а след него Джими Гавин с невероятна стрелба със сирената вкара изключително ценна тройка. Берое посрещна последната четвърт с 17 пункта преднина – 71:53.

Авансът бе увеличен до 20 точки след добавка на Ники Стоянов. Гавин покачи на 22 преди гостите в влазат в частта с попадение от 2 точки. Тройка на Джордан от Балкан напомни, че тимът от Ботевград не се е отказал да гони обрат до края. Гостите отново бяха точни от тройката. Последва безуспешно нападение за беройци и лесни нови две точки за Балкан. Това накара Любо Минчев да вземе прекъсване при резултат 75:63 за старозагорци. Здрава преса на Балкан не позволи на домакините да оргнаизират нападение. Отново Джордан намери коша на беройци. Брейди Роуз обаче намери с тройка целта, успокоявайки ситуацията за своя отбор. Берое вдигна агресията, противопоставяйки се на показаното в последните секунди от своя опонент. Домакините блокираха две последователни нападения на Балкан, а от другата страна Ники Стоянов с тройка направи резултата 81:66. Ботевградчани вкараха 7 срещу 3 за старозагорци. Балкан продължи да тормози нападенията на Берое с много агресивна преса. 11 точки аванс за старозагорци 2,20мин. преди края. Драмата накрая бе пълна. Ботевградчани се приближиха на едва 3 точки.