Categories: България

Бивш зам.-министър: Европа има нужда от квалифицирани мигранти

Лидерите на Европейския съюз се споразумяха да използват всичките си лостове, включително търговията, помощта за развитие и визовата политика, за да ускорят връщането на мигранти, влизащи нелегално в блока, и поискаха от Европейската комисия спешно да изготви закон.

„Това, което Съветът призова, е да се търсят по-общи лостове, а не единични. Миграцията е като вода, която те заобикаля. Едната посока, в която търсят общи решения, е подобряване на т.нар. връщания. Пактът за миграция, който приеха през април, тепърва две години ще го въвеждат, за да започне да работи. Там фокусът беше върху убежище“, коментира Филип Гунев в „България сутрин“.

Според бившия заместник вътрешен министър тепърва ще стане ясно дали ще проработи, тъй като има сложни механизми.

„В нетърпението си Комисията изпрати писмо и предложи да изследва иновативни методи за справяне с миграцията. Единият от тях са мигрантите, на които им е било отказано убежище и им е издадена заповед за депортиране, да могат да ги изпращат в центрове в трети страни. Все още не съществуват центровете за връщане“, обясни той пред Bulgaria ON AIR.

Гунев подчерта, че самите бежанци често бягат, тъй като процесът на връщане отнема много време. Непрекъснато има спънки, вследствие на което цялата система се разпада и не работи. Злоупотребява се – фактът, че тези хора кандидатстват за убежище, но реално идват от страни, където няма основание да търсят убежище. Трябва да се измисли как да работи по-ефективно системата за връщане“, настоя той.

Сред другите предложения е новият положителен пример на Италия, която сключи споразумение с Албания, на база на което се построиха центрове в Албания, разясни Гунев.

„Искат да направят такъв тип центрове, където предварително да се гледат молбите за убежище, да са изнесени извън ЕС. Така няма да им се налага на бежанците да плащат на трафиканти“, уточни гостът.

Гунев е на мнение, че трудовата миграция е необходимост. Същото важи и за голяма част от Европа, включително и България. Това е регламентирана миграция.

„В Афганистан уменията, които са нужни за европейските икономики, не съвпадат със страна, в която 20% от хората могат да четат. Европа продължава за икономическия си растеж да има нужда от квалифицирани мигранти или мигранти с определени качества“, смята бившият заместник вътрешен министър.

Готова ли е Европа за бежанската вълна от Близкия изток, вижте целия разговор във видеото.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv