България

Бивш шеф на ЧЕЗ: Никой в България не може да спре тази сделка!

„Няма институция в България, която може да спре тази сделка. Енергийният сектор в България в е в трудна ситуация и големите играчи на пазара нямат интерес да купят компанията“, смята той

[ad id=“225664″]

Няма институция в България, която може да спре сделката на ЧЕЗ с фирма „Инерком“ Гинка Върбакова. Това стана ясно от думите на бившия оперативен директор на ЧЕЗ у нас Петр Баран пред бТВ.

От ЧЕЗ са недоволни, че не могат да печелят повече, заради намесата на регулатора при искане за увеличаването на цената на тока и затова напускат България.„Няма институция в България, която може да спре тази сделка“, подчерта Баран.

„Повече от 10 години сме в сектор „Енергетика“ и се развиваме в него. Сделката за ЧЕЗ беше предизвикателство за нас. Имаме капацитет да управляваме това дружество. Това е един работещ бизнес, който ние поехме“. Това каза пред бТВ снощи собственикът на фирма „Инерком“ Гинка Върбакова, която придоби собствеността на ЧЕЗ. Тя разкри, че ще се разчита на оперативния мениджмънт при управлението на компанията.

[ad id=“236993″]

„Активите на компаниите ми се оценяват на 100 милиона лева. Като залог за сделката се дават акциите на компанията, но не и активите, както и разпределителната мрежа. Смята на собствеността няма да бъде усетена от потребителите“, увери г-жа Върбакова.

„Нямам политическа подкрепа. Не познавам Бойко Борисов“, категорична бе новата собственичка на ЧЕЗ.

„Теменужка Петкова не е моя близка, тя е моя позната от 20 години. Не е имала нищо общо с тази сделка и не беше информирана. Всичко, свързано със сделката е направено в Прага. Тя продължи повече от една година. Всички играчи бяхме поставени наравно по време на търга“, каза още тя.

[ad id=“236999″]

Бившият оперативен директор на ЧЕЗ Петр Баран също коментира сделката. По думите му разпределителната мрежа на ЧЕЗ е около 40 000 км. Не виждам некоректни сведения около новия собственик.

„Изключвам, че някой от мениджмънтът на ЧЕЗ не е поискал достатъчна прозрачност за купувача. Те са си свършили професионално работата. ЧЕЗ не е виновен, че това е спечелилият купувач“, подчерта той.

Баран обясни, че енергийният сектор в България в е в трудна ситуация и големите играчи на пазара нямат интерес да купят компанията.

[ad id=“237001″]

По думите му след като правителството пада заради сметките за ток, ЧЕЗ е решила да се оттегли от България и да инвестира в други страни. „Компанията не е държавна, а частна, държавата има участие с акции. Това е политически чувствителна тема. Сметките за ток пряко рефлектират върху потребителите, а недоволството се насочва към управляващите. Опозицията се възползва от това политически“, каза той.

[ad id=“238430″]

Баран разясни, че от ЧЕЗ са недоволни, че не могат да печелят повече, заради намесата на регулатора при искане на увеличаването на цената на тока. „Случват се и такива неща. Това е по-скоро изключение.“

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

22 минути ago

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

38 минути ago

7 факта за коледарите, които може би не знаете

Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…

56 минути ago