Снимка: Архив Ройтерс |
В първите дни на климатичната конференция в Глазгоу много компании поеха ангажименти за намаляване на емисиите въглероден диоксид. Как обаче ще го направят анализират от The Wall Street Journal.
Повече от 450 банки и финансови компании обещаха, че ще използват чиста енергия, а United Airlines заяви, че ще замени 5% от самолетното гориво, което използва, с биогорива до 2030 година.
През 2017 година половината от компаниите в S&P 500 имаха план за намаляване на въглеродните емисии. Днес 2/3 от тях вече имат цели за намаляване на емисиите. Но част от тях не могат да бъдат проследени – проучване на Boston Consulting Group показват, че само 11% от големите компании успяват да изпълнят екологичните цели, заложени в последните пет години.
Нещо повече – само 1 на всеки 5 компании имат научнообосновани цели. Това положение обаче може да се променя заради натиск на инвеститори, регулатори и активисти. Те вече следят корпоративните обещания и тъй като целите започват да стават все по-стандартни, това позволява и по-лесно да се проверяват ангажиментите.
Например Комисията за ценни книжа и борси (SEC) може да изиска от компаниите да съобщават за напредъка си спрямо целите, които са одобрили.Инвеститорите също стават все по-взискателни, особено към компании с високи емисии. Някои от тях вече не позволяват на компаниите да отчитат намаление на емисиите, само защото плащат за залесяване.
В Глазгоу United се присъедини към инициативата First Movers Coalition, сформирана по време на COP26 в края на миналата седмица. Авиокомпаниите в групата се ангажираха да заменят 5% от самолетното гориво, което ползват, със зелени алтернативи. United планира и нулеви емисии до 2050 година.
Подобна цел обаче ще зависи до голяма степен от успеха на технологията за улавяне на въглеродните емисии, както и на разработките за зелено гориво и тяхното търговско внедряване.
Bank of America e една от финансовите институции, които обещаха да намалят до нула емисиите от дейността си до 2050 година. Банката обаче е критикувана заради липсата на по-големи амбиции – например отказ от инвестиции в проекти, свързани с изкопаеми горива. Bank of America не се отказва от подкрепата си за реализирането на петролопровода Mountain Valley, свързващ Северна и Южна Вирджиния.
Намалява ли емисиите петролната индустрия?
ConocoPhillips е първата петролна и газова компания в САЩ, която заявява нулеви въглеродни емисии до 2050 година. Но дори и това не е достатъчно за акционерите – те гласуваха искане компанията да обещае да намали емисиите, образувани при използването на техните горива от клиентите.
От компанията коментират, че на този етап нямат изследване какви са цялостните емисии от дейността им. В момента те изчисляват въглеродният диоксид, който емитират при добива и преработката на петрол и природен газ, тоест своята въглеродна интензивност.
Затова и ConocoPhillips с лека ръка закупиха петролни активи на стойност 9,5 млрд. долара от Shell през септември – от компанията обясниха, че това са активи с най-ниската въглеродна интензивност в световен мащаб.
С последните си покупки компанията вече е втората по големина по добив на петрол и природен газ в САЩ след ExxonMobil.
Оценките на Evercore ISI сочат, че през тази година петролните компании ще похарчат 56 млрд. долара за капиталови разходи през тази година. Това е малко под нивото от 2020 година и с съществено под 108-те милиарда долара, похарчени преди пандемията през 2019 година.