„Важно е между двете коалиции в управлението да бъде подписан документ, в който се поемат ясни ангажименти. Във всички случаи това би било добро коалиционно споразумение. Хубавите работи стават бавно“. Това заяви пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“. Според нея обаче още е рано това да стане днес.
„Нека да им дадем още шанс да измислят формула, която да бъде изгодна. Важното е тези срещи наистина да станат постоянни, регулярно да се провеждат и регулярно да се съгласуват най вече политики. Нека ги оставим да измислят формула, по която да си сътрудничат. Това би било достатъчно добре, за да имаме относително стабилно управление поне в близката 1 година. Трябва писмено да се подпише някакъв документ, защото отговорността не е вече само пред техните избиратели, а за пред всички нас. За всички трябва да е ясно кой и по какъв начин носи отговорността за управлението в страната“, посочи тя.
По думите й е много трудно партиите, особено за ПП, да признаят, че са в коалиция, но те реално са в такава. По някакъв начин те трябва да градят мостове помежду си, категорична бе Стефанова.
„Ако те не започнат да изграждат някакви пътечки на доверие още от самото начало, няма да просъществува много дълго, каквото и да подпишат като споразумение“, обясни тя.
Политологът отбеляза, че ГЕРБ и ДБ са готови за подписа, само от ПП все още забавят нещата.
Намираме се в ситуация, в която старите хора изведнъж стават неудобни, подчерта тя, но добави, че не трябва да се залага само на нови хора.
„За да не изпаднем в ситуация, в която ще бъдат подбрани неподходящи хора, трябва да им дадем повече време, в което да потърсят правилните хора“, каза тя.
В предаването „Преди всички“ проф. Стефанова отбеляза, че е много важно правителството да работи като екип:
„Колкото повече законодателна инициатива има в правителството, толкова по-лесно биха се случвали нещата в Народното събрание“.
Проф. Милена Стефанова изказа мнение, че за конституционните промени е трябвало да бъде внесен един проект, който да е предварително съгласуван между всички. Сегашният подход – всеки да внася отделен проект, ще забави процеса, добави тя.
Идват местни избори, напомни политологът и изрази притеснението си, че кампанията за местния вот в Столична община ще се превърне в национална. Тя отбеляза, че ПП нямат структури по места, които да отчетат спецификата на местните общности и местната проблематика да бъде в центъра на дискусиите.
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…