Най-големите изменения около биткойн традиционно идват през уикендите, когато пазарите на акции не работят. Това сякаш поражда нужда от намирането на обяснение за движението и започват да се търсят туитове на Илон Мъск или разни други новини, както се случи в началото на седмицата. Това заяви Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант „Елана Трейдинг“, в ефира на предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Според Цачев повечето реакции са чисто технически заради търсенето. „Трябва да следим пазара винаги, когато е на ключови нива като 30 хил. долара, 40 хил. долара, и как се случва този пробив“. С постоянните преминавания на тези граници, „това е доказателство, че се събира енергия на пазара, която ще се освободи в някаква посока. Това е свързано с поведението на инвеститорите, а не с туитове на Мъск. Всеки натиск на продажби намираше покупка – това ни показваше движението около нивото от 30 000, сиреч на пазара имаше пари, които са склонни да влязат“, коментира анализаторът.
Цачев напомни, че биткойн е силно спекулативен инструмент и все още не може да е замяна на различни валути или хедж срещу инфлацията. „Истината е, че биткойн вече е част от голямата маркетингова машина на „Уолстрийт“, а се намесиха и банките. Тези големи движения на цената са страхотни за спекулантите.“
Подобни движения могат да се случат и на нормалните пазари, както се видя с 20%-та корекция в Китай, каза Цачев. „Китайският индекс CSI 300 загуби 20% от последния си връх, което се дължи най-вече на регулациите, които държавата прави в технологичния сектор. В САЩ също говорят за подобни регулации, но просто не го правят.“
Според него подобни действия могат да имат и положителна страна, защото защитават и потребителите, и прогнозира, че и САЩ, и Европа, ще засилят регулации. „Такива гиганти като Amazon и Facebook едва ли ще останат без такъв абсолютен контрол следващото десетилетие.“
Китай се среми да ограничи кредитирането, финансовите спекулации, но има опасност как този спад ще се отрази и на други компании. „Пазарът се повиши за една година със 70% и това са опити да се предпази икономиката от прегряване и балон. Огромната част от инвесторите в китайските технологични компании са чуждестранни фондове и очаквам това да дада отражение и върху „Уолстрийт“ в определен момент.“
Основните индекси в САЩ гонят върхове, но се очаква да загубят до 5% през почивния месец август, както се е случвало исторически.
Няма да има нови локдауни в страните, които имат напреднал стадий на ваксинация, смята Цачев, посочвайки за пример бързото избухване и затихване на „делта“ варианта във Великобритания. „Страните, които изостават, ще бъдат по-силно засегнати. Надявам се да видим активизарене на ваксинацията в големите страни и не очаквам да има сериозен проблем за пазарите заради Covid-19 поне още месец-два.“
Очакванията на пазарите са по-скоро оптимични за покачване през септември, добави Цачев.
Какво друго се случва с валутите, цените на петрола и очакванията на пазарите може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Разговорът не е препоръка за взимане на инвестиционно решение.
Всички гости на предаването „Клуб Investor“ може да гледате тук.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…