Близо една трета от гражданите на света никога не са чували за БРИКС – това разкрива глобално проучване, проведено от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“, представително за мнението на около 4 милиарда души в 44 държави от света.
Позитивните и негативните нагласи към БРИКС са почти равни дялове (19% позитивни и 17% негативни). Една четвърт (24%) са неутрални, а един от всеки трима (32%) никога не е чувал за съюза.
Очаквано, страните от Запада са много по-негативно настроени към БРИКС от останалата част на света. Най-високите нива на негативни мнения са регистрирани в Швеция (45%), където нагласите са силно повлияни от войната в Украйна и текущото развитие по отношение на приемането на страната в НАТО. Други държави с високи дялове на неодобрение са също Испания (30%) и САЩ (30%).
Останалата част на света реагира различно като позитивните нагласи са по-скоро в рамките на малцинството. Дори и държавите, които са в БРИКС, имат значителни дялове от населението, което признава, че никога не е чувало за съюза или за неговото разширяване. В Саудитска Арабия, например, 55% никога не са чували за това.
Все пак, сред страните основатели на членството изглежда се гледа позитивно. Повече от една трета (36%) в Индия гледат на членството позитивно, 38% в Русия. В Аржентина, която се оттегли от БРИКС преди решението за приемането ѝ да влезе в сила, нагласите към БРИКС са по-скоро позитивни: 32%, при 13% негативни, 20% неутрални и 25%, които никога не са чули нищо по темата.
Къде сме ние?
И у нас осведомеността за БРИКС и неговото разширяване е по-скоро ниска. България попада сред страните, в които най-високият дял отговори е „никога не съм чувал/а за това“ – 38%. Сред тези, които декларират, че са запознати и имат мнение, негативните и позитивните оценки са равни – по около една десета (11%). Нито позитивни, нито негативни нагласи към БРИКС имат около една четвърт от запитаните у нас, а други 14 на сто не успяват да формулират мнение.
Така резултатите в нашата страна говорят за много ниска запознатост с един от най-влиятелните икономически блокове в света и липса на ясно изразено позитивно или негативно отношение. България изпъква в това отношение на фона на повечето страни от ЕС, където делът на незапознатите също е много висок, но негативните отговори са по-често по-висок дял от позитивните.
„С разширяването на БРИКС от януари тази година негативните нагласи към организацията силно преобладават сред гражданите на страните от Г-7 (плюс ЕС). Разделението на света на два икономически блока може да е краят на глобализацията, водена от един колективен център. А това ясно създава недоволство и враждебност в Запада. И въпреки че населението на страните от БРИКС съставя повече от половината от населението на света, глобалното разпознаване на този нов блок все още е по-скоро ниско“, каза Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Отборът на Берое спечели домакинството си срещу Левски с 83:71 (21:13, 16:16, 28:23, 18:19)…
Отборът на Берое (Стара Загора) излезе на 3-о място в мъжкото волейболно първенство, след…